Senior.pl - aktywni w każdym wieku

Strona główna Choroby Katalog chorób Astma

Choroba: Astma

Astma to - ogólnie rzecz ujmując - stan chorobowy, w którym drogi oddechowe ulegają zwężeniu, puchną i produkują nadmierną ilość śluzu. W efekcie występują trudności w oddychaniu, świszczący oddech i kaszel. Dwie najpowszechniejsze formy astmy to astma oskrzelowa i astma sercowa. Zgodnie danymi Światowej Organizacji Zdrowia, astma oskrzelowa to choroba cywilizacyjna, na którą do 2025 roku będzie cierpiało około 400 milionów ludzi na całym świecie. Ze statystyk wynika, że ostre ataki astmy, lub powikłania choroby skutkują śmiercią 180 tysięcy pacjentów rocznie. W Polsce na astmę choruje ponad 2 miliony dorosłych i ponad 1,5 miliona dzieci. Z danych wynika, że zaledwie 15 proc. dzieci i 25 proc. dorosłych dostatecznie szybo poddaje się odpowiedniej terapii.

Astma - Rodzaje astmy ›

Astma - PYTANIA (11) Pokaż odpowiedzi (72) › ZADAJ PYTANIE

Wiadomości - Astma

POChP. Trzeci zabójca. Jak go rozpoznać i jak się przed nim obronić?

fot. @ Lisa F. Young - Fotolia,comW naszym kraju na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) cierpi co dziesiąty Polak po 40. roku życia. Aż 80 procent przypadków schorzenia to wynik palenia tytoniu. Nadal mamy niewielką wiedzę na temat POChP – ośmiu na dziesięciu chorych nie ma świadomości swojego stanu. Prof. Andrzej M. Fal, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Alergologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie opowiada, jak rozpoznać i bronić się przed tą groźną chorobą. więcej »

Zobacz także

Astma -
pytania i odpowiedzi

Czym leczyć?

Leki refundowane

» Glucobay 50 tabl. 50 mg

Medyczne środki spożywcze

» Humana SL proszek

Wyroby medyczne

»

Astma a dieta

  • Dieta niskotłuszczowa

    Łatwe gofry

    Nie wiem dlaczego, ale gofry zawsze wydawały mi się daniem skomplikowanym w wykonaniu i na dodatek straszliwie tuczącym. Te są łatwiejsze od naleśników i przygotowane bez tłuszczu - więc jeśli nie potraktujecie ich bitą śmietaną mogą nawet robić za dietetyczne. Bardzo ważne jest to, żeby gofrownica była naprawdę porządnie nagrzana - wtedy wyjdą chrupiące. więcej »

  • Dieta niskowęglowodanowa

    Lekki rosół z pulpecikami

    Delikatny, lekki i sycący. Dla smakoszy i dla wiecznie będących na diecie. Na co dzień i od święta. więcej »


Katalog chorób

pokaż wszystkie

Anemia - niedokrwistość, Osteoporoza, Choroba Alzheimera

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X