Strona główna Choroby Katalog chorób Ból, bóle głowy

Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. Większość cierpiących na bóle głowy poprzestaje jednak na doraźnych środkach przeciwbólowych. W tym artykule znajdziesz następujące informacje i porady związane z tą chorobą:
  1. Informacje ogólne
  2. Przyczyny
  3. Leczenie
  4. Skutki

Bóle głowy to jedna z najczęściej spotykanych dolegliwości. Równocześnie to także schorzenie, którego przyczyny bardzo trudno zdiagnozować. Na ból głowy może bowiem wpływać wiele czynników, a ich prawidłowe rozpoznanie stanowi jedyny sposób na wyleczenie. Dodatkowo większość cierpiących na tę dolegliwość (na bóle głowy skarży się 7 na 10 Polaków), ma tendencje do bagatelizowania jej i poprzestawania na doraźnych środkach przeciwbólowych.

do góry ↑

Przyczyny bólu głowy

Najbardziej ogólny podział bólów głowy wskazuje na istnienie bólów samoistnych oraz będących symptomami innych chorób.

Samoistne bóle głowy

Do grupy samoistnych bólów głowy zalicza się: migreny, bóle klasterowe oraz bóle napięciowe. Każdy z nich ma inną etiologię i w inny sposób poddaje się leczeniu.

Migrena to nie do końca rozpoznane schorzenie, do którego mogą przyczyniać się alergie, zmiany pogody (przede wszystkim ciśnienia atmosferycznego), niewyspanie, stres i przemęczenie oraz wiele innych czynników. Migrena to przypadłość kobieca - 7 na 10 chorych to panie.

Genetyczne podłoże mają bóle klasterowe - napadowe dolegliwości często mające początek się w okolicach oczodołów, a następnie obejmujące jedną połowę twarzy.

Bóle napięciowe należą do niezwykle dotkliwych i towarzyszy im często uczucie ucisku na głowę. Ich przyczyny są podobne jak w przypadku migreny - stres, przemęczenie, niedobór snu, nadużycie alkoholu czy zmiany pogody. Inne czynniki wpływające na powstawanie tego typu bólu to nieprawidłowa pozycja, złe oświetlenie miejsca pracy, napięcia mięśni.

Objawowe bóle głowy

Przyczyny bólów objawowych często leżą całkowicie poza obszarem dolegliwości. Ból mogą spowodować takie choroby jak: nadciśnienie tętnicze, choroby układu nerwowego, choroby oczu, zębów, infekcje górnych dróg oddechowych, zatrucia oraz wiele innych przyczyn. Niezwykle silne bóle głowy występują przy niektórych tętniakach oraz nowotworach mózgu.

do góry ↑

Leczenie bólu głowy

Bóle samoistne

W terapii farmakologicznej migreny zastosowanie mają popularne leki przeciwbólowe oraz alkaloidy sporyszu i tryptany. W postępowaniu pozafarmakologicznym poleca się: unikanie niektórych potraw (czekolada, czerwone wino etc), lekkie przekąski, ciepłą kąpiel, masaże, drzemki w ciągu dnia, a także metody medycyny alternatywnej - akupunkturę, aromaterapię, fitoterapię, a nawet hipnozę.

W leczeniu bólów klasterowych stosowane są stosuje się tu tryptany oraz inhalacje tlenowe. Podobnie jak w przypadku migreny objawy mogą złagodzić: kąpiele, akupunktura, masaże. Również w tym wypadku należy też unikać spożywania produktów mogących wywoływać ból.

Na napięciowe bóle głowy stosuje się ogólnodostępne środki przeciwbólowe. W ich przypadku bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka.

Bóle objawowe

Doraźne wyeliminowanie bólów tego rodzaju jest najczęściej możliwe po poddaniu ogólnodostępnych leków przeciwbólowych. Jest to jednak wyłącznie leczenie objawowe a rzeczywista terapia powinna dążyć o wyeliminowania przyczyny dolegliwości.

do góry ↑

Skutki bólu głowy

Na temat bólów głowy doczekaliśmy się licznych kawałów i anegdot. Większość z cierpiących nie zadaje sobie natomiast trudu, by poznać przyczynę swojej dolegliwości. Tymczasem bagatelizowanie bólu głowy nie służy naszemu organizmowi. Silne dolegliwości bólowe mogą nawet uniemożliwić normalne funkcjonowanie.

Na bóle głowy cierpi większość populacji, jednak zazwyczaj są one przejściowe i nie utrudniają życia. Jednakże stale powtarzające się silne bóle są wskazaniem do jak najszybszej wizyty u lekarza, który dobierze odpowiednią terapię.

do góry ↑

Ból, bóle głowy a dieta


Katalog chorób

pokaż wszystkie

Osteoporoza, Anemia - niedokrwistość, Choroba Alzheimera