Strona główna Choroby Katalog chorób Celiaklia

Choroba: Celiaklia

Wbrew powszechnemu przekonaniu celiakia nie jest alergią, z której można się wyleczyć. To choroba wywoływana specyficzną odpowiedzią autoimmunologiczną na produkty zawierające gluten. Może ujawnić się u dziecka tuż po pierwszym spożyciu przez nie posiłku z glutenem, ale może także dać o sobie znać u ludzi w średnim wieku i starszych.
Celiakia (choroba trzewna, enteropatia glutenowa, sprue trzewna) jest chorobą przewodu pokarmowego, w której objawy następują po zjedzeniu glutenu, rodzaju białka, znajdującego się m. in. w chlebie, makaronach, ciastkach, pizzy i wielu innych produktach zawierających pszenicę, jęczmień i żyto. Pacjenci z celiakią, którzy zjedzą posiłek z glutenem, doświadczają reakcji immunologicznej w jelicie cienkim powodującej uszkodzenia wewnętrznej powierzchni jelita cienkiego i niezdolność do wchłaniania niektórych składników odżywczych.
Gluten jest białkiem występującym w pszenicy, jęczmieniu i życie. Działa on jako środek wiążący i nadaje ciastu elastyczność. Osoby cierpiące na celiakię zatem muszą unikać standardowego chleba, makaronów, ciast pizzy, a także niektórych sosów i dań gotowych (o ile nie są oznaczone jako bezglutenowe).

Celiaklia - Przyczyny ›

Wiadomości - Celiaklia

Osteoporoza – co warto wiedzieć o „cichym złodzieju kości”?

Fot. crevis - Fotolia.comPonad 65% Polek nie wie, że osteoporoza postępuje zupełnie bezobjawowo. Tymczasem to schorzenie przez wiele lat może bezboleśnie osłabiać tkankę kostną i ujawnić się dopiero w formie niebezpiecznego złamania. Co jeszcze warto wiedzieć na temat „cichego złodzieja kości”? Czy można się przed nim zabezpieczyć? W ramach programu „Profilaktyka osteoporozy” wyjaśniamy to wraz z ekspertem, reumatologiem, dr n. med. Marią Rell-Bakalarską. więcej »

Zobacz także

REKLAMA

Celiaklia a dieta


Katalog chorób

pokaż wszystkie

Osteoporoza, Anemia - niedokrwistość, Choroba Alzheimera

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X