Strona główna Zdrowie Choroby Seniora Katalog chorób Choroba wieńcowa Wiadomości

Profilaktyka chorób serca: to nie takie trudne

Fot. Andrey Popov - Fotolia.comProfilaktyka zdrowotna to wszystkie zachowania i działania, które zapobiegają chorobom oraz umożliwiają wczesne ich wykrycie i leczenie. Stan naszego zdrowia w ponad 50 procentach zależy od stylu życia, systematycznego wykonywania badań profilaktycznych, eliminowania lub minimalizowania czynników sprzyjających różnym chorobom. Wiele groźnych chorób we wczesnym stadium nie daje żadnych objawów, warto więc regularnie poddawać się badaniom.

więcej »

Serce a cukrzyca: zawał u diabetyków

Fot. AGPhotography - Fotolia.comEksperci zwracają uwagę, że ze względu na specyfikę cukrzycy, chorzy w sposób szczególny zagrożeni są zawałem serca. Jak podkreślają kardiolodzy, diabetycy to z definicji pacjenci z chorobą wieńcową. Jest to coraz poważniejszy problem, ponieważ na cukrzycę choruje na świecie ponad 420 mln ludzi, w Polsce – ponad 3 mln. 90% z nich to osoby z cukrzycą typu II. Jak powinna wyglądać profilaktyka zawałowa u chorych z cukrzycą?

więcej »

Brak bólu to nie zawsze gwarancja zdrowia

Fot. rogerphoto - Fotolia.comPrzyczyną ponad 70% wszystkich zgonów w Polsce są choroby układu krążenia i nowotworowe. Część schorzeń w początkowej fazie rozwoju nie powoduje jednoznacznych i uciążliwych dolegliwości, w związku z czym łatwo je zbagatelizować. Jedynym sposobem na szybkie wykrycie „cichych” chorób jest regularne wykonywanie badań.

więcej »

Kardiolodzy alarmują: palenie niszczy serce

Fot. igorkol_ter - Fotolia.comNa całym świecie po papierosy sięga regularnie ponad miliard osób. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia co roku z powodu palenia tytoniu umiera 7 milionów ludzi, z których blisko 900 tys. osób to bierni palacze. Polskie Towarzystwo Kardiologiczne po raz kolejny wskazuje na ścisły związek palenia papierosów z chorobami serca – palenie to prosta droga do rozwoju szeregu chorób układu krążenia: miażdżycy, zawału serca czy udaru mózgu, a w konsekwencji do niewydolności serca – najbardziej zaawansowanej postaci wszystkich schorzeń układu sercowo-naczyniowego.

więcej »

Co (dalej) po zawale?

© yogo - Fotolia.comW Polsce z powodu zawałów serca umiera codziennie około 100 osób. Rokowania tych, którzy muszą się zmierzyć z tym problemem zdrowotnym, bywają różne i zależą od wielu czynników. Trzeba pamiętać, że zawał to nie tylko problem ciała, ale też i psychiki. Dla pacjentów, którzy doświadczyli zawału serca powstał portal "Co (dalej) po zawale?". Można tam znaleźć najważniejsze informacje poświęcone codziennemu funkcjonowaniu chorych.

więcej »

Choroba wieńcowa: atomowa diagnostyka serca

Fot. psdesign1 - Fotolia.comChoroby cywilizacyjne stanowią jedno z największych wyzwań współczesnej medycyny. Spośród nich na szczególną uwagę zasługują choroby układy krążenia. Główną przyczyną przedwczesnych zgonów w Europie jest choroba niedokrwienna serca, często nazywana choroba wieńcową. Istnieje szereg badań, pozwalających na diagnostykę choroby niedokrwiennej serca. Ważne miejsce zajmują badania z wykorzystaniem izotopów promieniotwórczych.

więcej »

Nagłe zatrzymanie krążenia - czy uda się poprawić profilaktykę i leczenie?

© william87 - Fotolia.comNaukowcy z całej Europy tworzą obszerną bazę danych dotyczących przypadków nagłego zatrzymaniach krążenia w celu poprawy bezpośredniej opieki nad pacjentami.

więcej »

Migotanie przedsionków. Czy to już epidemia?

Fot. Salome - Fotolia.comMigotanie przedsionków - zaburzenie rytmu serca polegające na bardzo szybkiej, nieskoordynowanej pracy przedsionków - jest jedną z najczęstszych arytmii serca. Szacuje się, że w Polsce migotanie dotyczy 600-700 tys. osób. Wobec powszechności tej arytmii i wzrastającej liczby zachorowań można mówić o epidemii.

więcej »

Dbaj o serce. Po grypie ryzyko zawału jest 6-krotnie wyższe

Fot. Oleksandr - Fotolia.comW Polsce w ostatnich sezonach epidemicznych liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę przekracza kilka milionów. W obecnym sezonie grypowym zachorowało już prawie 4,4 mln osób. Szczególnie groźne dla zdrowia są powikłania pogrypowe, a jednym z najpoważniejszych jest zapalenie mięśnia sercowego. U osób leczących się z powodu chorób układu krążenia oraz osób starszych w sezonie grypowym istnieje znacząco większe ryzyko wystąpienia zawału serca.

więcej »

Jedz te produkty, a Twoje serce będzie silne i zdrowe

Fot. yodiyim - Fotolia.comJedzenie to nie tylko przyjemność, ale także fundament i podstawa dobrego funkcjonowania organizmu. Komponując menu na kolejny dzień nie powinniśmy zapominać, jak wiele możemy zrobić dla swojego organizmu wspomagając go odpowiednią dietą. Jednym z najważniejszych organów, o który warto zadbać, jest serce.

więcej » 
Strony: [1] [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ] [ 7 ] [ 8 ] [ 9 ] [ 10 ]


Polecamy Internetowe Stowarzyszenie Seniorów Pola Nadziei Hospicja.pl Poradnik-zdrowia.pl Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X