Strona główna Zdrowie Choroby Seniora Katalog chorób Niedosłuch - głuchota starcza Wiadomości

Szumy uszne. Cierpi na nie 17 proc. dorosłych Polaków

Fot. Janina Dierks - Fotolia.comSzumy uszne powodują ciągłe napięcie nerwowe i przemęczenie, uniemożliwiające wykonywanie pracy zawodowej i zachowanie prawidłowych relacji z bliskimi. Cierpi na nie 17 proc. dorosłych Polaków i 35 proc. seniorów. Szumy uszne mogą dotknąć także dzieci, upośledzając ich rozwój i zdolności przyswajania wiedzy. Nowoczesne metody diagnostyki i leczenia tej dolegliwości są tematem odbywającego się w Warszawie I World Tinnitus Congress.

więcej »

Polscy seniorzy z dostępem do supernowoczesnych implantów słuchowych

fot. NewseriaNowy system implantów ucha środkowego pozwala odzyskać słuch osobom, których schorzenie wcześniej uniemożliwiało przeprowadzenie operacji. Do leczenia docelowo włączymy dużą grupę seniorów – zapowiada prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach, który w piątek przeprowadził pierwsze tego typu operacje na świecie. Nowoczesny implant to bezpieczne urządzenie, które pozwala w dowolny sposób modelować słuch pacjenta.

więcej »

Utrata słuchu – nieleczony problem kilku milionów Polaków

© Monika Wisniewska - Fotolia.comOkoło 360 mln ludzi na całym świecie cierpi z powodu utraty słuchu. To ponad 5 procent naszej ziemskiej populacji, tymczasem przynajmniej połowie tych przypadków można było zapobiec. Taka jest diagnoza postawiona przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), która od lat prowadzi kampanię na rzecz poprawy tej sytuacji, w tym obchodząc 3 marca Światowy Dzień Słuchu.

więcej »

W ZUS-ie znają język migowy

fot. ZUSWizyta w urzędzie zwykle nie kojarzy nam się dobrze, nie lubimy do nich chodzić szczególnie jeśli nasze dotychczasowe doświadczenia były nienajlepsze i wizyta w urzędzie kojarzy się nam z kolejką i trudnościami. Osoby niedosłyszące odczuwają dodatkowy dyskomfort spowodowany obawą przed możliwym niezrozumieniem wypowiedzi urzędnika, który może mówić zbyt cicho lub zbyt szybko czyli w sposób niedostosowany do potrzeb osób niedosłyszących.

więcej »

Polscy seniorzy słyszą coraz gorzej

© Robert Przybysz - Fotolia.comPogarszanie się słuchu u osób starszych to proces długotrwały, który przebiega stopniowo. Najbardziej narażone są na nie osoby, które ukończyły 60 rok życia. Najpierw senior przestaje słyszeć dźwięki o wysokiej częstotliwości, a później dopiero średniej – wtedy właśnie rozpoczynają się problemy ze słyszalnością mowy.

więcej »

Ryby chronią słuch

© bravissimos - Fotolia.comKobiety, które jedzą ryby dwa razy w tygodniu, rzadziej doświadczają utraty słuchu.

więcej »

Seniorzy niedowidzą lub niedosłyszą – zaburzenia sensoryczne są powszechne

© giorgiomtb - Fotolia.comJak wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Chicago, aż 94 procent osób starszych niedowidzi lub niedosłyszy. Co więcej, istotna część ludzi w starszym wieku nie jest w stanie odczuwać zapachów i smaków tak intensywnie jak niegdyś.

więcej »

Niedosłuch - utajona niepełnosprawność

© DDRockstar - Fotolia.comProblemy ze słuchem to coraz częściej występująca choroba cywilizacyjna, którą przyniósł XXI wiek.

więcej »

3 Marca – Międzynarodowy Dzień dla Ucha i Słuchu

© Kzenon - Fotolia.comCorocznie 3 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień dla Ucha i Słuchu. Celem Dnia jest podniesienie świadomości ogółu społeczeństwa na temat chorób uszu i utraty słuchu oraz profilaktyki problemów ze słuchem.

więcej »

Usłyszeć świat. Starszy nie musi oznaczać niesłyszący

© Monkey Business - Fotolia.comPostępujący w całej Europie, a także w Polsce proces starzenia się społeczeństwa sprawia, że temat niedosłuchu w tej grupie demograficznej staje się coraz poważniejszy, o czym informuje nowa edycja Kampanii „Usłyszeć świat”. Według najnowszych danych, aż 77% osób powyżej 60 roku życia twierdzi, że ma problem ze słuchem. Przy tym tylko 31% ma zdiagnozowany ubytek słuchu. Skala problemu kwalifikuje niedosłuch do kategorii chorób cywilizacyjnych.

więcej » 
Strony: [1] [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ] [ 7 ] [ 8 ] [ 9 ]


Polecamy Umierać po ludzku Poradnik-zdrowia.pl Pola Nadziei Aktywni 50+ Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X