Strona główna Zdrowie Choroby Seniora Katalog chorób Niedosłuch - głuchota starcza Wiadomości

Niedosłuch - głuchota starcza: najnowsze wiadomości

Jak ubytek słuchu wpływa na depresję i demencję

Fot. JPC-PROD - Fotolia.comUbytek słuchu to nie tylko dyskomfort w codziennym życiu i konieczność proszenia o powtórzenie słów wypowiadanych przez innych - okazuje się, że problemy ze słyszeniem oznaczają wyższe ryzyko także innych poważnych dolegliwości, w tym zaburzeń poznawczych i depresji.

więcej »

Polscy seniorzy tracą słuch

Fot. Marija - Fotolia.comPonad 8 milionów miliona Polek i Polaków to ludzie po sześćdziesiątce i z każdym rokiem będzie ich przybywać. Według demografów w 2035 ich liczba zbliży się do 10 milionów. Tymczasem już dziś szacuje się, że ponad 70% osób powyżej 60 roku życia ma problem ze słuchem – co gorsza zdecydowana większość z nich niezdiagnozowany. Po cichu, nieco na marginesie rośnie ogromy problem społeczny. Niedosłuch seniorów powoli staje się plagą.

więcej »

Niedobór żelaza w młodszym wieku może osłabić słuch na starość

Fot. bit24 - Fotolia.comNiedobór żelaza ma negatywny wpływ na nasz organizm, na różne sposoby zaburzając jego pracę, okazuje się, że może wpływać również na utratę słuchu.

więcej »

Dieta dla słuchu. Co jeść, by dobrze słyszeć

Fot. BillionPhotos.com - Fotolia.comDieta ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania całego organizmu, obejmuje to nie tylko działanie narządów wewnętrznych, wygląd skóry lub włosów, czy wzrok, ale dotyczy również zdolności słyszenia. Oto składniki, które pomogą zachować dobry słuch.

więcej »

Nowoczesna metoda leczenia osób z problemami słuchu dostępna już w Polsce

Fot. thodonal - Fotolia.comW Polsce sukcesem zakończyła się pierwsza w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, a czwarta w ogóle na świecie operacja wszczepienia implantu słuchowego najnowszej generacji. Implant działa na zasadzie przewodnictwa kostnego, a pacjent odbiera naturalny, czysty dźwięk. To nadzieja dla pacjentów z wadami słuchu, u których inne terapie nie przynosiły efektów. Z nowego urządzenia będzie mogło skorzystać kilkanaście procent chorych – przede wszystkim z wrodzonymi i nabytymi uszkodzeniami słuchu czy po nieudanych próbach ratowania słuchu klasycznymi aparatami słuchowymi.

więcej »

Niedosłuch a depresja

fot. Niedosłuch a depresjaAż 10 procent mieszkańców Unii Europejskiej w różnym wieku doświadcza utraty słuchu w stopniu poważnie utrudniającym codzienne życie. Problem niedosłuchu jest często bagatelizowany, co niestety może przyczyniać się do izolacji społecznej oraz depresji osób niesłyszących.

więcej »

Utrata słuchu zwiększa ryzyko demencji i depresji

Fot. highwaystarz - Fotolia.comRyzyko depresji, utraty niezależności i demencji istotnie zwiększa się w przypadku znacznego osłabienia słuchu. Jednakże noszenie aparatu słuchowego poprawia nie tylko jakość życia osób starszych, ale i chroni ich przed rozwojem wspomnianych dolegliwości.

więcej »

Eric Clapton traci słuch

© Eric Clapton fot. Warner Music PolandEric Clapton wyjawił, że głuchnie, a ponadto bolące nerwy utrudniają mu grę na gitarze.

więcej »

Szumy uszne. Cierpi na nie 17 proc. dorosłych Polaków

Fot. Janina Dierks - Fotolia.comSzumy uszne powodują ciągłe napięcie nerwowe i przemęczenie, uniemożliwiające wykonywanie pracy zawodowej i zachowanie prawidłowych relacji z bliskimi. Cierpi na nie 17 proc. dorosłych Polaków i 35 proc. seniorów. Szumy uszne mogą dotknąć także dzieci, upośledzając ich rozwój i zdolności przyswajania wiedzy. Nowoczesne metody diagnostyki i leczenia tej dolegliwości są tematem odbywającego się w Warszawie I World Tinnitus Congress.

więcej »

Polscy seniorzy z dostępem do supernowoczesnych implantów słuchowych

fot. NewseriaNowy system implantów ucha środkowego pozwala odzyskać słuch osobom, których schorzenie wcześniej uniemożliwiało przeprowadzenie operacji. Do leczenia docelowo włączymy dużą grupę seniorów – zapowiada prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach, który w piątek przeprowadził pierwsze tego typu operacje na świecie. Nowoczesny implant to bezpieczne urządzenie, które pozwala w dowolny sposób modelować słuch pacjenta.

więcej » 
Strony: [1] [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ] [ 7 ] [ 8 ] [ 9 ] [ 10 ]


Polecamy Uniwersytety Trzeciego Wieku Kosciol.pl Akademia Pełni Życia Hospicja.pl Oferty pracy