Strona główna Zdrowie Choroby Seniora Katalog chorób Niedosłuch - głuchota starcza Wiadomości

Utrata słuchu zwiększa ryzyko demencji i depresji

Fot. highwaystarz - Fotolia.comRyzyko depresji, utraty niezależności i demencji istotnie zwiększa się w przypadku znacznego osłabienia słuchu. Jednakże noszenie aparatu słuchowego poprawia nie tylko jakość życia osób starszych, ale i chroni ich przed rozwojem wspomnianych dolegliwości.

więcej »

Eric Clapton traci słuch

© Eric Clapton fot. Warner Music PolandEric Clapton wyjawił, że głuchnie, a ponadto bolące nerwy utrudniają mu grę na gitarze.

więcej »

Szumy uszne. Cierpi na nie 17 proc. dorosłych Polaków

Fot. Janina Dierks - Fotolia.comSzumy uszne powodują ciągłe napięcie nerwowe i przemęczenie, uniemożliwiające wykonywanie pracy zawodowej i zachowanie prawidłowych relacji z bliskimi. Cierpi na nie 17 proc. dorosłych Polaków i 35 proc. seniorów. Szumy uszne mogą dotknąć także dzieci, upośledzając ich rozwój i zdolności przyswajania wiedzy. Nowoczesne metody diagnostyki i leczenia tej dolegliwości są tematem odbywającego się w Warszawie I World Tinnitus Congress.

więcej »

Polscy seniorzy z dostępem do supernowoczesnych implantów słuchowych

fot. NewseriaNowy system implantów ucha środkowego pozwala odzyskać słuch osobom, których schorzenie wcześniej uniemożliwiało przeprowadzenie operacji. Do leczenia docelowo włączymy dużą grupę seniorów – zapowiada prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach, który w piątek przeprowadził pierwsze tego typu operacje na świecie. Nowoczesny implant to bezpieczne urządzenie, które pozwala w dowolny sposób modelować słuch pacjenta.

więcej »

Utrata słuchu – nieleczony problem kilku milionów Polaków

© Monika Wisniewska - Fotolia.comOkoło 360 mln ludzi na całym świecie cierpi z powodu utraty słuchu. To ponad 5 procent naszej ziemskiej populacji, tymczasem przynajmniej połowie tych przypadków można było zapobiec. Taka jest diagnoza postawiona przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), która od lat prowadzi kampanię na rzecz poprawy tej sytuacji, w tym obchodząc 3 marca Światowy Dzień Słuchu.

więcej »

W ZUS-ie znają język migowy

fot. ZUSWizyta w urzędzie zwykle nie kojarzy nam się dobrze, nie lubimy do nich chodzić szczególnie jeśli nasze dotychczasowe doświadczenia były nienajlepsze i wizyta w urzędzie kojarzy się nam z kolejką i trudnościami. Osoby niedosłyszące odczuwają dodatkowy dyskomfort spowodowany obawą przed możliwym niezrozumieniem wypowiedzi urzędnika, który może mówić zbyt cicho lub zbyt szybko czyli w sposób niedostosowany do potrzeb osób niedosłyszących.

więcej »

Polscy seniorzy słyszą coraz gorzej

© Robert Przybysz - Fotolia.comPogarszanie się słuchu u osób starszych to proces długotrwały, który przebiega stopniowo. Najbardziej narażone są na nie osoby, które ukończyły 60 rok życia. Najpierw senior przestaje słyszeć dźwięki o wysokiej częstotliwości, a później dopiero średniej – wtedy właśnie rozpoczynają się problemy ze słyszalnością mowy.

więcej »

Ryby chronią słuch

© bravissimos - Fotolia.comKobiety, które jedzą ryby dwa razy w tygodniu, rzadziej doświadczają utraty słuchu.

więcej »

Seniorzy niedowidzą lub niedosłyszą – zaburzenia sensoryczne są powszechne

© giorgiomtb - Fotolia.comJak wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Chicago, aż 94 procent osób starszych niedowidzi lub niedosłyszy. Co więcej, istotna część ludzi w starszym wieku nie jest w stanie odczuwać zapachów i smaków tak intensywnie jak niegdyś.

więcej »

Niedosłuch - utajona niepełnosprawność

© DDRockstar - Fotolia.comProblemy ze słuchem to coraz częściej występująca choroba cywilizacyjna, którą przyniósł XXI wiek.

więcej » 
Strony: [1] [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ] [ 7 ] [ 8 ] [ 9 ]


Polecamy Umierać po ludzku Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych Akademia Pełni Życia Uniwersytety Trzeciego Wieku Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X