Strona główna Zdrowie Choroby Seniora Katalog chorób Stwardnienie rozsiane Wiadomości

Tomografia i rezonans: jakie choroby diagnozują?

Fot. zlikovec - Fotolia.comRezonans magnetyczny i tomografia komputerowa, to dwa badania diagnostyczne zaliczane do badań obrazowych. Dzięki nim lekarz może zobaczyć zmiany chorobowe na ekranie komputera. Oba badania są bezbolesne, oba wymagają użycia specjalistycznego sprzętu. Rezonans i tomografia kojarzone są często z wykrywaniem nowotworów i urazów neurologicznych, ale ich możliwości diagnostyczne są znacznie szersze.

więcej »

Ryby uchronią przed stwardnieniem rozsianym?

Fot. nadianb - Fotolia.comRegularne jedzenie ryb może mieć związek z niższym ryzykiem rozwoju stwardnienia rozsianego.

więcej »

Witamina D zmniejsza ryzyko stwardnienia rozsianego?

Fot. animaflora - Fotolia.comLudzie, którzy spędzają więcej czasu na zewnątrz i ci, którzy odznaczają się wyższym poziomem witaminy D, mogą liczyć na niższe ryzyko stwardnienia rozsianego (sclerosis multiplex, SM).

więcej »

Problemy ze słuchem wskaźnikiem rozwoju demencji?

Fot. Birgit Reitz-Hofmann - Fotolia.comNowe badania wskazują, że może istnieć związek pomiędzy kłopotami ze słuchem i rozwojem demencji.
Jak uważają badacze z polikliniki Tor Vergata w Rzymie, częściowa utrata słuchu skutkować może osłabieniem funkcji niektórych obszarów mózgu lub przedwczesne starzenie się określonych regionów mózgu może zaburzać zdolność słyszenia.

więcej »

Jak przygotować się do rezonansu magnetycznego?

Fot. DedMityay - Fotolia.comCo powinniśmy wiedzieć o rezonansie magnetycznym? Kto może bez obaw wykonać takie badanie, a kto powinien go unikać? Jak odpowiednio się do niego przygotować? – z takimi rozterkami borykają się pacjenci zanim trafią do pracowni radiologicznej. Warto zapoznać się z zasadami, które obowiązują przy tym niezwykle ważnym badaniem.

więcej »

Stwardnienie rozsiane – niedobór witaminy D może wskazywać na rozwój choroby

Fot. ralwel - Fotolia.comKobiety, które odznaczają się niedoborem witaminy D, wykazują większe ryzyko zapadnięcia na stawardnienie rozsiane.

więcej »

Jak zapobiec groźnym niedoborom witaminy D

© ExQuisine - Fotolia.comWiele mówi się o zagrożeniach ze strony promieniowania słonecznego, stąd ludzie stają się ostrożniejsi i stosują kremy z filtrem, ale nawet z tym można przesadzić - zbytnia ochrona prowadzi do zmniejszonej syntezy witaminy D i do jej niedoborów.

więcej »

Diagnostyka obrazowa – jak wybrać najlepszą placówkę?

© Alexandr Potapov - Fotolia.comKażdy, kto musiał zdobyć skierowanie na tomografię czy rezonans magnetyczny, wie jak problematyczne to obecnie zadanie. Coraz dłuższe kolejki do lekarzy specjalistów coraz częściej zmuszają do korzystania z możliwości oferowanych przez prywatne centra diagnostyczne, te zaś prześcigają się w swoich ofertach, kusząc atrakcyjnymi cenami czy lokalizacją. Jak wybrać najlepszą placówkę diagnostyki obrazowej, by mieć pewność trafności diagnozy i profesjonalnego podejścia?

więcej »

Cukrzyca a dieta: kilka ważnych wskazówek

© anaumenko - Fotolia.comJeśli jesteś diabetykiem, musisz przestrzegać określonej diety, oto kilka wskazówek, które pozwolą lepiej zarządzać chorobą.

więcej »

Co czwarty pacjent z chorobą przewlekłą nie pracuje. Duże koszty dla rynku pracy

© whitelook - Fotolia.comKoszty pośrednie chorób przewlekłych są liczone w miliardach złotych i kilkukrotnie przewyższają kwoty, które NFZ wydaje bezpośrednio na leczenie pacjentów. System opieki zdrowotnej nie uwzględnia strat dla rynku pracy ani kosztów związanych ze świadczeniami społecznymi wypłacanymi przez ZUS. Dlatego specjaliści podkreślają potrzebę międzyresortowej współpracy i przeorganizowania modelu opieki nad chorymi przewlekle tak, aby umożliwić im powrót do normalnej aktywności zawodowej.

więcej » 
Strony: [1] [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ] [ 7 ] [ 8 ] [ 9 ] [ 10 ]


Polecamy Umierać po ludzku Hospicja.pl EWST.pl eGospodarka.pl Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X