Strona główna Zdrowie Choroby Seniora Katalog chorób AIDS / HIV Wiadomości

AIDS / HIV: najnowsze wiadomości

Rekordowa liczba zakażonych wirusem HIV

Fot. jarun011 - Fotolia.comO zakażeniu wirusem HIV dowiadują się w naszym kraju 3-4 nowe osoby każdego dnia. HIV przenosi się drogą kontaktów seksualnych (zarówno homoseksualnych, jak i coraz częściej heteroseksualnych). Każdy, kto prowadzi aktywne życie seksualne lub ma kontakt z krwią zakażoną HIV, może zakazić się wirusem − bez względu na pochodzenie rasowe, religię czy orientację seksualną. Jak się okazuje, wciąż testujemy się za rzadko – szacuje się, że nawet 60 proc. osób żyjących z HIV w Polsce może nie wiedzieć o swoim zakażeniu.

więcej »

Światowy Dzień AIDS: nie ryzykuj, badaj się

Fot. Markus Mainka - Fotolia.comStosowanie nowych leków zmieniło oblicze AIDS, która ze śmiertelnej stała się przewlekłą. Zmienił się również profil osób, które zakażają się wirusem HIV. Już nie mówimy o szczególnych grupach ryzyka, lecz o ryzykownych zachowaniach, które narażają na zakażenie – każdy, kto podejmuje takie ryzyko, może się zakazić.

więcej »

Brakuje edukacji, problem HIV narasta

Fot. bnorbert3 - Fotolia.comPierwszego grudnia obchodzić będziemy kolejny Światowy Dzień Walki z AIDS, jednak
w świadomości Polaków zmiany następują wolniej niż w możliwościach diagnostyki i leczenia zakażenia HIV. Przede wszystkim wciąż za rzadko decydujemy się na badanie w kierunku HIV. Tymczasem pojawiają się nowe możliwości testowania, a terapie antyretrowirusowe są dziś skuteczne na tyle, że prawidłowo leczony pacjent ma szanse nie tylko na długie i dobre życie, ale też nie zaraża innych.

więcej »

Udział pacjentów w procesie leczenia infekcji HIV

Fot. jarun011 - Fotolia.comTerapią antyretrowirusową objętych jest w Polsce około 10 tysięcy osób seropozytywnych. Szacuje się, że każdego dnia o zakażeniu wirusem HIV dowiadują się w naszym kraju 3-4 nowe osoby. Każda z nich potrzebuje rzetelnych informacji o przebiegu swojej choroby, stałego wsparcia ze strony otoczenia oraz bliskiej współpracy z lekarzem.

więcej »

Dializa sprzyja demencji

Fot. ivas76 - Fotolia.comOsoby w starszym wieku, które muszą poddawać się dializom, wykazują wyższe ryzyko demencji.

więcej »

Światowa Organizacja Zdrowia: zagraża nam śmiertelna „Choroba X”

Fot. Andreas Prott - Fotolia.comŚwiatowa Organizacja Zdrowia umieściła na liście śmiertelnych zagrożeń dla ludzkosci tajemniczą „Chorobę X". „Choroba X" to patogen, który nie został jeszcze odkryty, ale może pojawić się w przyszłości i zagrażać nam podobnie jak HIV czy Ebola.

więcej »

Światowy Dzień AIDS: rozmawiaj o HIV

Fot. jarun011 - Fotolia.com1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. To dobra okazja do rozmowy z bliskimi o trudnych problemach zdrowotnych. Edukacja na poziomie rodziny może skutecznie chronić przed zakażeniem HIV oraz innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

więcej »

Zanieczyszczenie środowiska nas zabija – odpowiada za 16 proc. śmierci na całym świecie

Fot. sablin - Fotolia.comZanieczyszczenie środowiska od lat poważny problem w wielu miejscach na świecie. Okazuje się, że płacimy za nie najwyższą cenę - jest odpowiedzialne za relatywnie wysoki odsetek wszystkich zgonów.

więcej »

WHO: wirusowe zapalenie wątroby coraz bardziej śmiertelne na całym świecie

© natali_mis - Fotolia.comWirusowe zapalenie wątroby dotyczy 325 milionów ludzi na całym świecie. Trzeba więcej zrobić, aby zwalczać zagrożenia, na jakie narażona jest światowa populacja z powodu rozprzestrzeniania się wirusa tej choroby, apelują eksperci.

więcej »

Wenerolog. Wizyta wstydliwa, ale konieczna

Fot. Robert Kneschke - Fotolia.comChoroby przenoszone drogą płciową, nazywane dawniej wenerycznymi, od zawsze były problemem powszechnym, ale wstydliwym. Istotne jest, iż zlekceważenie pierwszych objawów, próby leczenia na własną rękę lub bez odpowiedniej diagnostyki mogą mieć przykre, ale i bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia.

więcej » 
Strony: [1] [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ] [ 7 ] [ 8 ] [ 9 ] [ 10 ]


Polecamy Poradnik-zdrowia.pl Umierać po ludzku Uniwersytety Trzeciego Wieku Akademia Pełni Życia Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X