Strona główna Zdrowie Choroby Seniora Katalog chorób AIDS / HIV Wiadomości

AIDS / HIV: najnowsze wiadomości

Ból neuropatyczny - polscy naukowcy bliżej skutecznych terapii

fot. FWiSNawet co piąty Europejczyk cierpi z powodu bólu przewlekłego spowodowanego uszkodzeniem układu nerwowego. Mimo że ból neuropatyczny jest poważnym klinicznym problemem, to naukowcy i lekarze wciąż niewiele wiedzą o mechanizmach jego powstawania, a terapia jest trudna i nie zawsze skuteczna. Zespół badawczy z Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie prowadzi projekt, który może przyczynić się do opracowania nowej skutecznej politerapii bólu neuropatycznego.

więcej »

Zdrowotne zagrożenia w 2019 według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)

Fot. Monthira - Fotolia.comŚwiatowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization) ostrzega, że w 2019 roku świat będzie musiał zmierzyć się z wieloma wyzwaniami dotyczącymi zdrowia. Wśród nich są: epidemie chorób, które wracają ze względu na rosnącą popularność ruchów antyszczepionkowych, zagrożenie lekoopornymi drobnoustrojami, rosnący wskaźnik otyłości, zanieczyszczenie środowiska, zmiany klimatu i rozliczne kryzysy humanitarne.

więcej »

Rekordowa liczba zakażonych wirusem HIV

Fot. jarun011 - Fotolia.comO zakażeniu wirusem HIV dowiadują się w naszym kraju 3-4 nowe osoby każdego dnia. HIV przenosi się drogą kontaktów seksualnych (zarówno homoseksualnych, jak i coraz częściej heteroseksualnych). Każdy, kto prowadzi aktywne życie seksualne lub ma kontakt z krwią zakażoną HIV, może zakazić się wirusem − bez względu na pochodzenie rasowe, religię czy orientację seksualną. Jak się okazuje, wciąż testujemy się za rzadko – szacuje się, że nawet 60 proc. osób żyjących z HIV w Polsce może nie wiedzieć o swoim zakażeniu.

więcej »

Światowy Dzień AIDS: nie ryzykuj, badaj się

Fot. Markus Mainka - Fotolia.comStosowanie nowych leków zmieniło oblicze AIDS, która ze śmiertelnej stała się przewlekłą. Zmienił się również profil osób, które zakażają się wirusem HIV. Już nie mówimy o szczególnych grupach ryzyka, lecz o ryzykownych zachowaniach, które narażają na zakażenie – każdy, kto podejmuje takie ryzyko, może się zakazić.

więcej »

Brakuje edukacji, problem HIV narasta

Fot. bnorbert3 - Fotolia.comPierwszego grudnia obchodzić będziemy kolejny Światowy Dzień Walki z AIDS, jednak
w świadomości Polaków zmiany następują wolniej niż w możliwościach diagnostyki i leczenia zakażenia HIV. Przede wszystkim wciąż za rzadko decydujemy się na badanie w kierunku HIV. Tymczasem pojawiają się nowe możliwości testowania, a terapie antyretrowirusowe są dziś skuteczne na tyle, że prawidłowo leczony pacjent ma szanse nie tylko na długie i dobre życie, ale też nie zaraża innych.

więcej »

Udział pacjentów w procesie leczenia infekcji HIV

Fot. jarun011 - Fotolia.comTerapią antyretrowirusową objętych jest w Polsce około 10 tysięcy osób seropozytywnych. Szacuje się, że każdego dnia o zakażeniu wirusem HIV dowiadują się w naszym kraju 3-4 nowe osoby. Każda z nich potrzebuje rzetelnych informacji o przebiegu swojej choroby, stałego wsparcia ze strony otoczenia oraz bliskiej współpracy z lekarzem.

więcej »

Dializa sprzyja demencji

Fot. ivas76 - Fotolia.comOsoby w starszym wieku, które muszą poddawać się dializom, wykazują wyższe ryzyko demencji.

więcej »

Światowa Organizacja Zdrowia: zagraża nam śmiertelna „Choroba X”

Fot. Andreas Prott - Fotolia.comŚwiatowa Organizacja Zdrowia umieściła na liście śmiertelnych zagrożeń dla ludzkosci tajemniczą „Chorobę X". „Choroba X" to patogen, który nie został jeszcze odkryty, ale może pojawić się w przyszłości i zagrażać nam podobnie jak HIV czy Ebola.

więcej »

Światowy Dzień AIDS: rozmawiaj o HIV

Fot. jarun011 - Fotolia.com1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. To dobra okazja do rozmowy z bliskimi o trudnych problemach zdrowotnych. Edukacja na poziomie rodziny może skutecznie chronić przed zakażeniem HIV oraz innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

więcej »

Zanieczyszczenie środowiska nas zabija – odpowiada za 16 proc. śmierci na całym świecie

Fot. sablin - Fotolia.comZanieczyszczenie środowiska od lat poważny problem w wielu miejscach na świecie. Okazuje się, że płacimy za nie najwyższą cenę - jest odpowiedzialne za relatywnie wysoki odsetek wszystkich zgonów.

więcej » 
Strony: [1] [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ] [ 7 ] [ 8 ] [ 9 ] [ 10 ]


Polecamy Uniwersytety Trzeciego Wieku eGospodarka.pl EWST.pl Aktywni 50+ Oferty pracy