Strona główna Zdrowie Choroby Seniora Katalog chorób Nerwica / Nerwice Wiadomości

Nerwica / Nerwice: najnowsze wiadomości

Źle śpisz? Zrezygnuj z kawy i znajdź przyczynę dolegliwości

Fot. Akin Ozcan - Fotolia.comSen stanowi jeden z podstawowych stanów czynnościowych naszego ośrodka nerwowego i jest niezbędny w procesie regeneracji organizmu oraz podtrzymywania funkcji życiowych. Podczas snu, mimo że następuje wówczas zatrzymanie aktywności fizycznej oraz utrata świadomego kontaktu z otoczeniem, utrzymana zostaje m.in. praca układu nerwowego, który w tym czasie podlega regularnym zmianom. W jaki sposób sen reguluje pracę naszego organizmu? Jak długo powinniśmy spać, aby w pełni się zregenerować? Co nam grozi przy chronicznym niewyspaniu?

więcej »

Skuteczny "lek" na stres – wyjście na zewnątrz

Fot. highwaystarz - Fotolia.comSiedzenie w czterech ścianach nie sprzyja dobremu samopoczuciu psychicznemu, a większy kontakt z naturą ma zbawienny wpływ na naszą psychikę. Jeśli chcesz osłabić stres, nie przesiaduj na kanapie przed telewizorem - wyjdź choćby na spacer dokoła bloku.

więcej »

Bezsenność. Jak sobie pomóc, gdy sen nie chce nadejść

Fot. Monkey Business - Fotolia.comDobry sen to recepta na zdrowie - przyspiesza regenerację ciała, poprawia samopoczucie i korzystnie wpływa na urodę. Jednak przejściowe problemy z zasypianiem mogą dotyczyć nawet 40 proc. Polaków. Podpowiadamy co możemy zrobić, by budzić się wypoczętym.

więcej »

Jak stres w dzieciństwie zmienia gospodarkę hormonalną w dorosłym życiu

Fot. Nichizhenova Elena - Fotolia.comStres odczuwany w dzieciństwie może zmienić gospodarkę hormonalną w wieku dorosłym. Naukowcy z University of Minnesota w Minneapolis odkryli, że napięcia emocjonalne doświadczane w pierwszych latach życia mogą negatywnie wpływać na sposób reagowania na stres po kilku dekadach.

więcej »

Zaburzenia snu sprzyjają samotności

Fot. Rido - Fotolia.comEksperci alarmują, że we współczesnym świecie problemy ze snem przybrały rozmiary pandemii, a podobnym nasileniem odznacza się problem samotności. Okazuje się, że te dwa zjawiska mogą być również ze sobą sprzężone.

więcej »

Monofobia – strach przed samotnością

Fot. didesign - Fotolia.comJeśli po bogatej towarzysko wizycie w sanatorium czy udanej imprezie rodzinnej budzisz się z bardzo nieprzyjemnym uczuciem opuszczenia, to zupełnie naturalne, ale jeżeli zaczynasz wpadać w panikę na myśl o spędzeniu jakiegoś czasu w pojedynkę, może być objaw monofobii.

więcej »

Tai chi osłabia lęk i stres

Fot. DragonImages - Fotolia.comTai chi, czyli gimnastyka medytacyjna lub sztuka walki w łagodnej wersji, pomaga poprawić nastrój i pozbyć się lęku oraz stresu.

więcej »

Wysiłek fizyczny zmniejszy stres i objawy depresji

Fot. liderina - Fotolia.comJeśli regularnie ćwiczysz, obniża się u ciebie poziom stresu, rzadziej zmagasz się z objawami depresji i rzadziej doświadczasz zaburzeń nastroju, mówią uczeni z Uniwersytetu Yale w New Haven.

więcej »

Jedzenie późną porą – jedna z częstych przyczyn problemów z wagą

Fot. StockPhotoPro - Fotolia.comJedzenie przekąsek o późniejszej porze to nawyk, który dotyczy wielu ludzi. Takie podjadanie może wiązać się z zaburzeniami snu, mówią uczeni.

więcej »

Jak umysł zniekształca nasze wspomnienia

Fot. Feodora - Fotolia.comSięgając pamięcią do wcześniejszych wydarzeń nie można liczyć na to, że zostaną przywołane w niezmienionym kształcie. Umysł nieco modyfikuje wspomnienia.

więcej » 
Strony: [1] [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ] [ 7 ] [ 8 ] [ 9 ] [ 10 ]


Polecamy Akademia Pełni Życia eGospodarka.pl Uniwersytety Trzeciego Wieku Pola Nadziei Oferty pracy