Senior.pl - aktywni w każdym wieku

Strona główna Choroby Katalog chorób Cukrzyca

Choroba: Cukrzyca

Cukrzyca jest przewlekłą choroba metaboliczną spowodowaną niewłaściwym działaniem insuliny lub całkowitym brakiem tego hormonu. Wytwarzana w trzustce insulina uczestniczy w regulowaniu procesów przemiany materii, jej nieodpowiednia ilość związana z chorobą prowadzi do hiperglikemii (zwiększonego poziomu glukozy we krwi), co prowadzi do uszkodzenia nerek, nerwów, naczyń krwionośnych gałki ocznej i wielu innych powikłań. Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia, w 2030 roku liczba diabetyków wyniesie aż 380 milionów, tj. ponad 120 mln więcej niż obecnie. W Polsce na cukrzycę może chorować nawet 2,5 mln osób po 30 roku życia (wielu ludzi jest nieświadomych, że cierpi na cukrzycę).

Cukrzyca - Przyczyny ›

Cukrzyca - PYTANIA (19) Pokaż odpowiedzi (69) › ZADAJ PYTANIE

Wiadomości - Cukrzyca

Przewlekła choroba nerek - problem seniorów

© psdesign1 - Fotolia.comOśmiu na dziesięciu Polaków zapytanych o objawy, które mogą świadczyć o przewlekłej chorobie nerek (PChN) wskazało na częste wizyty w toalecie. Na drugim miejscu respondenci umieścili bóle mięśni i stawów – wynika z badania przeprowadzonego w ramach kampanii edukacyjnej „Dializa domowa – życie bez granic”. Czy możemy mówić o typowych objawach PChN i kto jest szczególnie narażony na tę chorobę? więcej »

Zobacz także

Cukrzyca -
pytania i odpowiedzi

Cukrzyca a dieta


Katalog chorób

pokaż wszystkie

Anemia - niedokrwistość, Osteoporoza, Choroba Alzheimera

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X