Strona główna Choroby Katalog chorób Cukrzyca

Choroba: Cukrzyca

Cukrzyca jest przewlekłą choroba metaboliczną spowodowaną niewłaściwym działaniem insuliny lub całkowitym brakiem tego hormonu. Wytwarzana w trzustce insulina uczestniczy w regulowaniu procesów przemiany materii, jej nieodpowiednia ilość związana z chorobą prowadzi do hiperglikemii (zwiększonego poziomu glukozy we krwi), co prowadzi do uszkodzenia nerek, nerwów, naczyń krwionośnych gałki ocznej i wielu innych powikłań. Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia, w 2030 roku liczba diabetyków wyniesie aż 380 milionów, tj. ponad 120 mln więcej niż obecnie. W Polsce na cukrzycę może chorować nawet 2,5 mln osób po 30 roku życia (wielu ludzi jest nieświadomych, że cierpi na cukrzycę).

Cukrzyca - Przyczyny ›

Wiadomości - Cukrzyca

Dwie trzecie Polaków waży za dużo. Ryzykują cukrzycę

© izida1991 - Fotolia.comWedług szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w 2014 r. na cukrzycę chorowało na świecie 422 mln osób w porównaniu do 108 mln w 1980 r. W Polsce cukrzyca jest przyczyną 2 proc. wszystkich zgonów. Rozpowszechnienie cukrzycy sięga w Polsce 9,5 procent, natomiast nadwagi, która jest czynnikiem ryzyka tej choroby aż 64 procent. więcej »

Zobacz także

REKLAMA

Cukrzyca a dieta


Katalog chorób

pokaż wszystkie

Anemia - niedokrwistość, Osteoporoza, Choroba Alzheimera

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X