Senior.pl - aktywni w każdym wieku

Strona główna Choroby Katalog chorób Czerniak

Choroba: Czerniak

Czerniak to złośliwy nowotwór skóry. Choroba rozwija się zwykle w obszarze znamion barwnikowych nazywanych potocznie pieprzykami. Wykryty we wczesnej fazie nowotwór może być całkowicie uleczalny, jednakże pacjenci nierzadko szukają pomocy lekarskiej wówczas, gdy zmiany nowotworowe są zaawansowane. Z tego powodu liczba ludzi umierających na czerniaka pozostaje relatywnie wysoka zarówno w Polsce, jak i innych europejskich krajach. Polska należy do krajów o średniej zachorowalności na czerniaka. Rocznie rejestruje się ponad 1500 zachorowań na tę chorobę i ponad 800 zgonów z jego powodu. Szczyt zapadalności przypada na 4-5 dekadę życia.

Czerniak - Czynniki ryzyka ›

Czerniak - PYTANIA (2) Pokaż odpowiedzi (13) › ZADAJ PYTANIE

Wiadomości - Czerniak

Zrosty po operacjach ginekologicznych. Jak sobie z nimi radzić?

© laurent hamels - Fotolia.comChoroba nowotworowa i wynikające z niej operacje, zwłaszcza narządów rodnych i piersi sprawiają, że kobiety czują się mniej atrakcyjne i tracą zainteresowanie życiem seksualnym. Temu ostatniemu elementowi życia nie sprzyjają także skutki uboczne operacji ginekologicznych, jakimi są zrosty w obrębie narządu rodnego. Program „Jestem przy Tobie” zapytał dr n. med. Krzysztofa Gawrychowskiego, Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie Ginekologii Onkologicznej dla Mazowsza o to, czym są zrosty i jak im zapobiegać. więcej »

Zobacz także

Czerniak -
pytania i odpowiedzi

Czerniak a dieta


Katalog chorób

pokaż wszystkie

Anemia - niedokrwistość, Osteoporoza, Choroba Alzheimera

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X