Senior.pl - aktywni w każdym wieku

Strona główna Choroby Katalog chorób Czerniak

Choroba: Czerniak

Czerniak to złośliwy nowotwór skóry. Choroba rozwija się zwykle w obszarze znamion barwnikowych nazywanych potocznie pieprzykami. Wykryty we wczesnej fazie nowotwór może być całkowicie uleczalny, jednakże pacjenci nierzadko szukają pomocy lekarskiej wówczas, gdy zmiany nowotworowe są zaawansowane. Z tego powodu liczba ludzi umierających na czerniaka pozostaje relatywnie wysoka zarówno w Polsce, jak i innych europejskich krajach. Polska należy do krajów o średniej zachorowalności na czerniaka. Rocznie rejestruje się ponad 1500 zachorowań na tę chorobę i ponad 800 zgonów z jego powodu. Szczyt zapadalności przypada na 4-5 dekadę życia.

Czerniak - Czynniki ryzyka ›

Czerniak - PYTANIA (2) Pokaż odpowiedzi (13) › ZADAJ PYTANIE

Wiadomości - Czerniak

Jak reagować na oparzenia słoneczne

© Stacy Barnett - Fotolia.comNie trzeba jechać w dalekie ciepłe kraje, by zażyć kąpieli słonecznej. Upały dawały się we znaki także w kraju i każdy, kto chciał się opalić, miał ku temu wiele okazji. Korzystanie ze słonecznego blasku wymaga jednak dużej dozy ostrożności i łatwo jest przesadzić z ekspozycją ciała na promieniowania, co skutkuje oparzeniami. Oto, co należy robić, gdy takowe się pojawią. więcej »

Zobacz także

Czerniak -
pytania i odpowiedzi

Czerniak a dieta


Katalog chorób

pokaż wszystkie

Anemia - niedokrwistość, Osteoporoza, Choroba Alzheimera

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X