Strona główna Choroby Katalog chorób Erekcja - Zaburzenia erekcji

Erekcja - Zaburzenia erekcji - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Zaburzenia erekcji to ogólna nazwa grupy zaburzeń, skutkujących brakiem prawidłowego i wystarczająco długotrwałego wzwodu, pozwalającego na odbycie satysfakcjonującego stosunku. Pomimo, że w wielu przypadkach używa się zamiennie zwrotów "zaburzenia erekcji" oraz "impotencja" nie są to terminy w pełni równoważne.

Zaburzenia erekcji obejmują przypadki braku lub niepełnego wzwodu (a także za krótko trwającego), impotencja jest zaś terminem szerszym, obejmującym oprócz zaburzeń wzwodu także brak ejakulacji czy brak poprawnej reakcji na podniecenie seksualne. Warto przy tym podkreślić, iż o zaburzeniach erekcji można mówić jedynie, gdy przypadki braku lub niepełnej erekcji powtarzają się wielokrotnie i przez dłuższy czas (co najmniej ok. 1 miesiąca). Przypadki jednorazowe, incydentalne, szczególnie gdy niedostatecznej erekcji towarzyszy stres o różnym pochodzeniu, są zjawiskiem normalnym i nie wymagają żadnej dodatkowej interwencji.

Obecnie raczej odchodzi od mocno negatywnie kojarzonego terminu "impotencja" na rzecz dużo bardziej prawidłowego pod względem medycznym zwrotu "zaburzenia erekcji". Zaburzenia erekcji są dla mężczyzn bardzo wstydliwe, w związku z tym rzadko udają się po fachową pomoc lekarską, używając w zamian różnego rodzaju specyfików (często nielegalnego pochodzenia) lub specjalnych kuracji (często o wątpliwej wartości, a niekiedy nawet szkodliwych).

Zaburzenia erekcji mogą mieć charakter pierwotny (gdy mężczyzna od wieku dojrzewania nie mógł osiągnąć erekcji) lub wtórny (czyli zaburzenia które pojawiły się po wcześniejszym aktywnym życiu seksualnym).

Erekcja - zaburzenia erekcji - Przyczyny ›

REKLAMA

Erekcja - Zaburzenia erekcji a dieta


Katalog chorób

pokaż wszystkie

Osteoporoza, Choroba Alzheimera, Anemia - niedokrwistość