Senior.pl - aktywni w każdym wieku

Strona główna Choroby Katalog chorób Gruźlica

Choroba: Gruźlica

Gruźlica,a właściwie gruźlica człowieka (w przeciwieństwie do gruźlicy zwierząt) jest bakteryjną chorobą zakaźną. Atakuje najczęściej płuca (gruźlica płuc), choć może dotknąć również układ kostno-stawowy (gruźlica kości), nerki, mózg, skórę, układ limfatyczny (węzły chłonne) czy krwionośny. Nazwa "gruźlica" pochodzi od gruzełków - drobnych guzków - widocznych w badaniu histopatologicznym w tkankach zaatakowanych przez chorobę. Jest dość częstą chorobą zakaźna, w ostatnich dekadach niestety coraz częstszą. Wzrost liczby zachorowań na gruźlicę wiąże się z częstszymi zakażeniami HIV (gruźlica atakuje często osoby z upośledzoną odpornością), załamaniem w niektórych krajach (głównie w postkomunistycznych, w tym w Polsce oraz krajach byłego ZSRR) publicznych programów wykrywania i zwalczania gruźlicy oraz pojawieniem się lekoopornych odmian gruźlicy. Światowy Dzień Gruźlicy obchodzony jest 24 marca.

Gruźlica - Przyczyny ›

Gruźlica - PYTANIA (3) Pokaż odpowiedzi (6) › ZADAJ PYTANIE

Wiadomości - Gruźlica

POChP: choroba powszechna i lekceważona

© BVDC - Fotolia.comPrzewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to obecnie jedna z najczęstszych chorób dróg oddechowych. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje liczbę chorych na POChP na całym świecie na około 210 milionów. W 2005 roku ponad 3 miliony osób zmarło z jej powodu. W Polsce na POChP chorują ponad 2 mln osób, jednocześnie ok. 80 procent przypadków pozostaje nierozpoznanych. więcej »

Zobacz także

Gruźlica -
pytania i odpowiedzi

Gruźlica a dieta


Katalog chorób

pokaż wszystkie

Anemia - niedokrwistość, Osteoporoza, Choroba Alzheimera

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X