Strona główna Choroby Katalog chorób Grypa

Grypa - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Grypa to zakaźna choroba układu oddechowego wywoływana przez RNA wirusów z rodziny Orthomyxoviridae. Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co roku na grypę zapada 100 milionów ludzi, dla 500 tysięcy do 1 miliona pacjentów choroba okazuje się śmiertelna. Ponad 90 procent zgonów związanych z grypą i jej powikłaniami występuje u osób starszych, tj. powyżej 65 roku życia. W Polsce na grypę rocznie choruje około 4 milionów osób, z czego kilkanaście tysięcy podlega hospitalizacji. Szacuje się, że liczba zgonów osób starszych w wyniku tej choroby wynosi w naszym kraju ponad 6000 osób rocznie.

Historia grypy i jej leczenia jest bardzo długa. Chorobę opisywał już Hipokrates w roku 412 p.n.e. Pierwszy opis pandemii grypy (obejmującej swoim zasięgiem (Europę, Azję i Afrykę) pochodzi z wieku XVI.

Grypa należy do chorób łatwo rozprzestrzeniających się, dlatego ryzyko zarażenia się nią jest bardzo duże. Niestety schorzenie powoduje także częste i poważne powikłania, dlatego jest uważane za jedną z najbardziej niebeziecznych chorób świata.

Tymczaem grypa należy do chorób najbardziej lekceważnonych przez samych pacjentów, zwłaszcza gdy chodzi o jej sezonową postać. Chorzy traktują ją jak zwyklą infekcję, bagatelizując objawy i narażajac się na cięższy przebieg i następujące później powikłania.

Grypa - Przyczyny ›

REKLAMA

Grypa a dieta


Katalog chorób

pokaż wszystkie

Osteoporoza, Choroba Alzheimera, Anemia - niedokrwistość