Zaćma, nazywana także kataraktą, to choroba wzroku, powodująca zmętnienie soczewki. Jej skutkiem są zaburzenia w ostrości widzenia, mogące prowadzić nawet do całkowitej ślepoty. Najbardziej powszechna jest odmiana zaćmy związana z wiekiem, co nie oznacza, że zapadają na nią wyłącznie seniorzy. Obecnie coraz częściej odnotowuje się zachorowania nawet u osób po czterdziestce. Na szczęście istnieją sposoby całkowitego wyleczenia tej choroby. W Polsce na zaćmę choruje około 800 tysięcy osób.
Soczewka mętnieje z wiekiem, w wyniku zaburzeń równowagi procesów biochemicznych i osmotycznych. Zmienia się struktura białka, z którego składa się soczewka oka, co prowadzi do powstawania miejsc na soczewce, gdzie zmniejsza się nawodnienie. U 90 procent osób starszych, po 75. roku życia występują różne stopnie zmętnienia soczewki. To główna przyczyna zaćmy "starczej" - diagnozowanej w zdecydowanej większości przypadków tej choroby. Niewielki odsetek przypadków to zaćma wrodzona, pojawiająca się już w życiu płodowym.
Do przyczyn mogących wpływać na rozwój zaćmy zalicza się także nadmierne wystawienie na działanie światła ultrafioletowego, dym papierosowy, nadużywanie alkoholu lub występowania innych chorób (cukrzyca, choroby tarczycy). Zaćma może wystąpić także jako powikłanie po zapaleniu błony naczyniowej.
Podstawowym czynnikiem ryzyka wystąpienia zaćmy starczej jest wiek - niebezpieczeństwo zachorowania wzrasta po 50. roku życia. Wśród pozostałych czynników należy wymienić:
Zaćma przez wiele lat może rozwijać się nie powodując żadnych objawów. Dopiero w późniejszej fazie pojawia się i nasila pogorszenie wzroku, którego nie można poprawić za pomocą okularów. Chory widzi niewyraźnie, jakby za mgłą, jaskrawe światło oślepia go bardziej niż zwykle. Widzenie staje się coraz mniej ostre, występują problemy z widzeniem kolorów. Zaćma może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku.
Chorobę diagnozuje się na podstawie badania okulistycznego polegającego na ocenie ostrości wzroku z daleka i z bliska. W przypadku, gdy badanie wykaże nieprawidłowości, przeprowadza się kolejne testy, a wśród nich badanie poczucia światła, ocena stopnia i położenia zmętnienia soczewki oraz wyklucza się inne choroby wzroku. Pacjentowi przeprowadza się także kontrolę poziomu cukru we krwi.
Leczenie zaćmy przebiega operacyjnie i polega na usunięciu zmętniałej soczewki. Najpowszechniejsze metody przeprowadzania zabiegu to ECCE oraz fakoemulsyfikacja. ECCE to metoda bardziej inwazyjna, polegająca na tradycyjnym wszczepieniu niezwijalnej sztucznej soczewki. Fakoemulsyfikacja jest nowocześniejszą metodą, polegająca na usunięciu starej soczewki przy pomocy ultradźwięków i wszczepieniu zwijalnej soczewki. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, w warunkach ambulatoryjnych. Sam zabieg trwa kilkanaście minut, a nacięcie jest znacznie mniejsze niż przy ECCE i nie wymaga zakładania szwów, co pozwala również na przyspieszenie rekonwalescencji.
Doraźnie poprawić stan chorego mogą krople, jednak leczenie operacyjne daje zdecydowanie lepsze rezultaty.
Oczywiście, główna przyczyna zaćmy jaką jest starzenie się, nie może zostać usunięta, jednakże można zmienić styl życia, by opóźnić wystąpienie i spowolnić rozwój choroby. Wśród działań profilaktycznych warto wymienić:
Jak wynika z nowego badania przeprowadzonego na University of South Australia, miliony starszych osób ze słabym wzrokiem mogą być błędnie diagnozowane jako zmagające się z łagodnymi zaburzeniami funkcji poznawczych.
więcej »
Zwyrodnienie plamki żółtej może się rozwijać już w średnim wieku
Zaćma i astygmatyzm - czym się różnią, jak je rozpoznać i jak leczyć
W ten sposób można robić także inne ryby. Wbrew obawom, użycie tak ogromnej ilości soli nie powoduje że ryba jest słona - przeciwnie - ma bardzo delikatne mięso o naturalnym smaku. więcej »
Proste, ale efektownie wyglądające danie, które można wprowadzić do menu już wiosną i urozmaicać w miarę upływających miesięcy. Pasują do niego różnorodne świeże zioła i chrupiące warzywa. więcej »