Strona główna Choroby Katalog chorób Miażdżyca - cholesterol

Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca Miażdżyca jest procesem chorobowym, w którym tętnice zwężają się i sztywnieją ze względu na nadmierne gromadzenie się płytki wokół ich ścian. Choroba zaburza przepływ krwi w organizmie doprowadzając do poważnych powikłań sercowo-naczyniowych. Biorąc za kryterium miejsce rozwoju patologicznych zmian wyróżnia się takie odmiany choroby, jak:

 • miażdżyca tętnic; obejmuje zwężenie światła tętnic, co skutkuje niedostatecznym ukrwieniem narządów;
 • miażdżyca mózgu; wywołuje najpierw drażliwość oraz szybsze zmęczenie, po jakimś czasie symptomy obejmują również problemy z pamięcią, zmiany w osobowości,
 • afazję; choroba może prowadzić do udaru; miażdżyca naczyń wieńcowych często skutkuje zawałem serca;
 • miażdżyca tętnic obwodowych dotyczy zwykle tętnicy brzusznej, która wywołując presję na tętnicę biodrową powoduje niedokrwienie kończyn dolnych, pacjent doświadcza wtedy silnego bólu bez zewnętrznego powodu (np. wysiłku fizycznego).

Miażdżyca - Cholesterol - Przyczyny ›

Wiadomości: Miażdżyca - cholesterol

Jak działa melatonina

Fot. Comugnero Silvana - Fotolia.comEfekt działania melatoniny to nie tylko łatwiejsze zasypianie i regulacja rytmu dobowego człowieka. Okazuje się, że hormon ma wiele różnych zastosowań. Brazylijscy medycy uznali, że po latach badań nad tą substancją warto opracować wytyczne dotyczące jej terapeutycznego zastosowania. więcej »

Zobacz także

REKLAMA

Miażdżyca - cholesterol a dieta

 • Dieta niskocholesterolowa

  Zupa krem z dyni z kaszką kuskus

  Od niedawna mam super nowoczesna mikrofalę z funkcją gotowania na parze i crips,czyli przypiekania na chrupiąco. Właśnie wykorzystuję ją do gotowania tej zupy,ale równie dobrze można ugotować tradycyjnym sposobem, na przykład na kuchni gazowej. Przepis pochodzi z instrukcji obsługi kuchenki.Ugotowałam i stwierdzam,że zupa jest łatwa w wykonaniu i bardzo dobra. więcej »

 • Dieta niskotłuszczowa

  Buraczki do obiadu

  Z pysznych, gotowych buraczków ze słoiczka, które smakują ja te, robione przez nas w domu. Z dodatkiem papryki. więcej »


Katalog chorób

pokaż wszystkie

Osteoporoza, Choroba Alzheimera, Anemia - niedokrwistość