Porady - pytania i odpowiedzi

2011-09-15 11:26 autor: art_kartki1

6 347 odsłon

Zasiłek pielęgnacyjny, waloryzacja

Proszę o poinformowanie mnie dlaczego "zasiłek pielęgnacyjny", który został mi przydzielony decyzją Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Wydział Spraw Rodzinnych, nie jest waloryzowany w przeciwieństwie do dodatku pielęgnacyjnego wypłacanego przez ZUS. Jestem inwalidką I grupy.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2012-03-31 07:02 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

  Bo takie są przepisy.

  Zasiłek pielęgnacyjny przyznawany jest na podstawie ustawy o świadczeniach rodzinnych, a dodatek pielęgnacyjny na podstawie ustawy o emeryturach i rentach z FUS.

  Art. 75 ust. 3 ustawy o emeryturach i rentach wskazuje, że  kwotę dodatku pielęgnacyjnego podwyższa się przy zastosowaniu wskaźnika waloryzacji emerytur i rent od miesiąca, w którym przeprowadzana jest waloryzacja.

  Natomiast wysokość świadczeń rodzinnych, w tym zasiłku pielęgnacyjnego ustalana jest co 3 lata stosownie do przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych.

  Dodatek pielęgnacyjny wzrasta wraz z waloryzacją rent i emerytur, a zasiłek pielęgnacyjny wzrasta raz na 3 lata i jego wzrost nie jest bezpośrednio związany ze wzrostem rent i emerytur.

  Oceń odpowiedź 1 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-07-31 01:30 autor odpowiedzi: art_kartki1

  Dziękuję za odpowiedź,

  nie miałam dostępu do internetu, przepraszam, że tak pOźno,

  art_kartki1

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Mój profil

Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Emerytura, renta

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania



  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X