Porady - pytania i odpowiedzi

2013-02-20 22:46 autor: angel34

12 800 odsłon

Kredyt hipoteczny i współwłasność mieszkania po rozwodzie

Witam! Mam pytanie jestem mezatka mam z mezem wspolne dziecko ,maz przed slubem wzial kredyt hipoteczny na mieszkanie i jest jego wlascicielem ,jestesmy po slubie cztery lata mam pytanie czy w razie rozwodu jezeli splacamy razem kredyt cos mi sie nalezy w sprawie mieszkania?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-05-29 05:15 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

    Jeżeli spłata kredytu następuje z majątku wspólnego (np. z dochodów Pani lub męża, w przypadku kiedy nie macie Państwo rozdzielności majątkowej) to zastosowanie będzie miał przepis art. 45 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

    § 1 tego artykułu wskazuje, że każdy z małżonków powinien zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek osobisty, z wyjątkiem wydatków i nakładów koniecznych na przedmioty majątkowe przynoszące dochód. Może żądać zwrotu wydatków i nakładów, które poczynił ze swojego majątku osobistego na majątek wspólny. Nie można żądać zwrotu wydatków i nakładów zużytych w celu zaspokojenia potrzeb rodziny, chyba że zwiększyły wartość majątku w chwili ustania wspólności. 

    Według § 2 art. 45 KRO, zwrotu dokonuje się przy podziale majątku wspólnego, jednakże sąd może nakazać wcześniejszy zwrot, jeżeli wymaga tego dobro rodziny. 

    I w końcu stosownie do art. 45 § 3 KRO, przepisy powyższe stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy dług jednego z małżonków został zaspokojony z majątku wspólnego.

     

    Mając na względzie powyższe, spłata kredytu męża z majątku wspólnego małżeńskiego powoduje powstanie uprawnienia do żądania zwrotu środków pochodzących z majątku wspólnego przeznaczonych na spłatę długu męża.

    Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

Zobacz także


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania