Porady - pytania i odpowiedzi

2018-02-02 11:16 autor: Haniaaa9

885 odsłon

Slub koscielny a brak sakramentow

Witam serdecznie . Całe moje życie wychowywana byłam w wierzę katolickiej,uczeszczalam na religie. Jednak dowiedziałam się że nie byłam ochrzczona...z okresu kiedy powinnam mieć I Komunie niewiele pamiętam .. kojarzę że chodziłam razem z dziećmi na przygotowania ale potem zachorowałam na ospę . Potem w wieku kiedy powinnam mieć bierzmowanie wiedziałam już że nie byłam ochrzczona więc nie mogłam przystąpić do tego sakramentu. Bałam się odrzucenia więc też nikomu nie powiedziałam a w rodzinie był to temat tabu ... mama wychowywała mnie i rodzeństwo sama a w okresie kiedy powinnam mies chrzest był jeszcze tata który naduzywal alkoholu i tak to się wszystko potoczyło.moje starsze rodzeństwo ma te sakramenty bo wtedy jeszcze było dobrze. Teraz jestem osoba dorosła żyjąca w związku cywilnym. Mamy synka który jest ochrzczony niedługo przystąpić do komunie swietej. A teraz z mezem bardzo bysmy chcieli wsiąść ślub kościelny i tu moje pytanie do kogo się zwrócić ? Jak mogę nadrobić sakramenty ? I czy długo trwa takie nadrabianie ? Jestem wierząca mąż tez i tak wychowujemy naszego synka. Bardzo proszę o pomoc co powinnam zrobić. Dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam .

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2018-02-02 12:36 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

  Witam Panią,
  to już w Pani Parafii dowie się Pani szczegółów.

  Natomiast z punktu kościelnego prawa małżeńskiego, to jest możność zawarcia małżeństwa z Osobą bez przyjętego Sakramentu Chrztu Św., owszem zachodzi wówczas tzw. przeszkoda różnej wiary, zwana inaczej przeszkodą różnej religii, ale na ten cel Strona Katolicka stara się o o tzw. dyspensę, gdyż małżeństwo w takim przyzpadku bez owej dyspensy byłoby nieważne.

  Wszystkiego dobrego dla Państwa!

  Ocena odpowiedzi 0 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2018-02-02 12:42 autor odpowiedzi: Haniaaa9

  Dziękuję za odpowiedź :-) chciałabym nadrobić te sakramenty . Mam nadzieję że nie będzie to bardzo skomplikowane .

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2018-02-02 12:44 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

  To są tzw. sakramenty inicjacji chrześcijańskiej, radzę nie podchodzić do tego, jako "nadrobienia", natomiast rozumiem, co ma Pani na myśli.

  KPK określa z kolei Chrzest jako tzw. bramę sakramentów, co oznacza, iż nie można przyjąć innych Sakramentów bez Chrztu Św.

  Jeszcze raz: powodzenia!

  Ocena odpowiedzi 0 3

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo kanoniczne i wyznaniowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X