Porady - pytania i odpowiedzi

2019-01-14 09:33 autor: Emelly

2 922 odsłon

Zatajenie wyroku stwierdzającego nieważność małżeństwa kościelnego

moj obecny maz zatail przede mną wyrok stwierdzający niewaznosc jego małżeństwa kościelnego... jak mogę się dowiedzieć z jakiej przyczyny bylo uniewaznienie? Wiem tylko tyle ze wyrok był.z jego winy... znalazlam dokumenty z nr sprawy informujące że wyrok został zatwierdzony w II instancji... jak mogę dotrzeć do jakiegoś uzasadnienia tego wyroku żeby poznać przyczynę? Podejrzewam chorobę psychiczną u niego

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2019-01-14 09:52 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

  Szanowna Pani,podczas spisywania protokołu przedślubnego kwestia została na pewno jakoś podniesiona.
  Po drugie, gdy mamy do czynienia z wyrokiem z tytułu niezdolności psychicznej, to może (ważne pod względem konotacji słowo) pojawić się tzw. zakaz zawarcia ponownego ślubu kościelnego, o czym musi być wzmianka w odpowiedniej dokumentacji kościelnej. Już wówczas mogła Pani posiąść na ten temat wiedzę. Więc być może są to pewne przypuszczenia odnośnie zatajenia przez Pani Męża prawdy.
  Może Pani spróbować dowiedzieć się czegoś w Kościele zawarcia małżeństwa. Warto zacząć od tego.Kłaniam się!

  Ocena odpowiedzi 0 4

  skomentuj | odpowiedz

 • 2019-01-14 10:00 autor odpowiedzi: Emelly

  Łączy nas tylko ślub cywilny dlatego udało mu się zataic ten wyrok stwierdzający niewaznosc malzenstwa koscielnego stąd moje pytanie gdzie mogłabym się dowiedzieć o przyczynie uniewaznienia

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2019-01-14 10:13 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

  Najdogodniejszą sytuacją, w której można byłoby dowiedzieć się o tytule, na podstawie którego zapadł wyrok, jest wg mnie sytuacja, o której uczyniłam wzmiankę powyżej, spisywania protokołu przedślubnego.
  Naturalnie, jak już o tym też mówiłyśmy, są adnotacje w dokumentacji kościelnej, nie mówiąc o Trybunale Sądowym, ale wątpię, aby Sąd tak łatwo taką inf. przekazywał. Aczkolwiek nic nie stoi na przeszkodzie, aby się upewnić.
  Kłaniam się! Wszystkiego dobrego!

  Ocena odpowiedzi 0 4

  skomentuj | odpowiedz

 • 2019-01-14 10:36 autor odpowiedzi: Emelly

  Dziękuję za odpowiedź. Problem w tym, że protokołu przeslubnego nie będzie, bo nie będzie slubu kościelnego i dlatego drazę temat gdzie mogłabym się dowiedzieć o tej przyczynie unieważnienia...czy no.w jego parafii ksiądz będzie miał taką informację?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2019-01-14 11:47 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

  Kan. 1685 - Zaraz gdy wyrok stał się wykonalny, wikariusz sądowy winien zawiadomić o nim ordynariusza miejsca, w którym małżeństwo zostało zawarte. On zaś ma się zatroszczyć, by w księgach małżeństw i ochrzczonych jak najszybciej dokonano adnotacji o orzeczonej nieważności małżeństwa i o ustalonych ewentualnie zakazach.
  Kłaniam się ponownie!

  Ocena odpowiedzi 0 4

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo kanoniczne i wyznaniowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania