Strona główna Choroby Katalog chorób Przeziębienie

Przeziębienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Jest najczęściej spotykaną ludzką chorobą i występuje na całym świecie. Przeziębienie to popularna nazwa stanu zapalnego górnych dróg oddechowych, który w zależności od umiejscowienia diagnozowany jest między innymi jako ostry nieżyt nosa, zapalenie nosogardła, czy zapalenie błony śluzowej gardła, nosa lub krtani. Dolegliwość została opisana już w starożytności, a nazwę zawdziecza objawom, które przypominają te dotykające osoby przemarznięte. Powszechność choroby powoduje duże straty zwiazane z nieobecnościami w pracy oraz wysoką absencję w szkołach. Leki na przeziębienie stanowią jedną z najczęściej kupowanych grup medykamentów.

Przeziębienie wywoływane jest przez różnego rodzaju wirusy - jest ich ponad 200. Często bywa tak, że za konkretną dolegliwość odpowiada nawet kilka typów wirusów. Przeziębienia przynajmniej raz w życiu doświadczył niemal każdy, zaś niektóre osoby chorują nawet kilka razy do roku. Zazwyczaj jest ono traktowane jak nieprzyjemna, ale stosunkowo lekka dolegliwość, z którą "trzeba żyć, aż przejdzie". Warto jednak pamiętać, że zaniedbane przeziębienie może prowadzić do groźniejszych chorób i powikłań zdrowotnych, dlatego pod żadnym pozorem nie można go lekceważyć, zwłaszcza u osob starszych.

Przeziębienie - Przyczyny ›

Wiadomości: Przeziębienie

Fakty i mity na temat leczenia kaszlu

Fot. Marijus - Fotolia.comKaszel, utożsamiany najczęściej z infekcją dróg oddechowych, przez wielu z nas traktowany jest wyłącznie jako zły objaw. Czy słusznie? Jego gwałtowne, trudne do powstrzymania napady, potrafią uprzykrzyć życie, bez względu na porę dnia czy nocy. Tymczasem kaszel ma również pozytywne aspekty. Jakie? Przybliżamy fakty i mity. więcej »

Zobacz także

REKLAMA

Przeziębienie a dieta


Katalog chorób

pokaż wszystkie

Osteoporoza, Choroba Alzheimera, Anemia - niedokrwistość