Strona główna Choroby Katalog chorób Przeziębienie

Przeziębienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Jest najczęściej spotykaną ludzką chorobą i występuje na całym świecie. Przeziębienie to popularna nazwa stanu zapalnego górnych dróg oddechowych, który w zależności od umiejscowienia diagnozowany jest między innymi jako ostry nieżyt nosa, zapalenie nosogardła, czy zapalenie błony śluzowej gardła, nosa lub krtani. Dolegliwość została opisana już w starożytności, a nazwę zawdziecza objawom, które przypominają te dotykające osoby przemarznięte. Powszechność choroby powoduje duże straty zwiazane z nieobecnościami w pracy oraz wysoką absencję w szkołach. Leki na przeziębienie stanowią jedną z najczęściej kupowanych grup medykamentów.

Przeziębienie wywoływane jest przez różnego rodzaju wirusy - jest ich ponad 200. Często bywa tak, że za konkretną dolegliwość odpowiada nawet kilka typów wirusów. Przeziębienia przynajmniej raz w życiu doświadczył niemal każdy, zaś niektóre osoby chorują nawet kilka razy do roku. Zazwyczaj jest ono traktowane jak nieprzyjemna, ale stosunkowo lekka dolegliwość, z którą "trzeba żyć, aż przejdzie". Warto jednak pamiętać, że zaniedbane przeziębienie może prowadzić do groźniejszych chorób i powikłań zdrowotnych, dlatego pod żadnym pozorem nie można go lekceważyć, zwłaszcza u osob starszych.

Przeziębienie - Przyczyny ›

REKLAMA

Przeziębienie a dieta

  • Dieta śródziemnomorska

    Letnia zapiekanka

    Łatwa w przygotowaniu i bardzo smaczna - idealna potrawa na letnią kolację. Doskonale komponuje się zarówno z grillowanymi przysmakami jak i z kieliszkiem chłodnego białego wina. więcej »

  • Dieta lekkostrawna

    Arabska zupa jogurtowa

    Arabska zupa jogurtowa to przykład pysznego, a jednocześnie zdrowego posiłku. Jest bardzo pożywna, choć nie tucząca i dostarcza organizmowi cenne składniki takie jak wapń i fosfor oraz witaminy B2 i B12 . więcej »


Katalog chorób

pokaż wszystkie

Osteoporoza, Choroba Alzheimera, Anemia - niedokrwistość