Strona główna Choroby Katalog chorób Przeziębienie

Przeziębienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Jest najczęściej spotykaną ludzką chorobą i występuje na całym świecie. Przeziębienie to popularna nazwa stanu zapalnego górnych dróg oddechowych, który w zależności od umiejscowienia diagnozowany jest między innymi jako ostry nieżyt nosa, zapalenie nosogardła, czy zapalenie błony śluzowej gardła, nosa lub krtani. Dolegliwość została opisana już w starożytności, a nazwę zawdziecza objawom, które przypominają te dotykające osoby przemarznięte. Powszechność choroby powoduje duże straty zwiazane z nieobecnościami w pracy oraz wysoką absencję w szkołach. Leki na przeziębienie stanowią jedną z najczęściej kupowanych grup medykamentów.

Przeziębienie wywoływane jest przez różnego rodzaju wirusy - jest ich ponad 200. Często bywa tak, że za konkretną dolegliwość odpowiada nawet kilka typów wirusów. Przeziębienia przynajmniej raz w życiu doświadczył niemal każdy, zaś niektóre osoby chorują nawet kilka razy do roku. Zazwyczaj jest ono traktowane jak nieprzyjemna, ale stosunkowo lekka dolegliwość, z którą "trzeba żyć, aż przejdzie". Warto jednak pamiętać, że zaniedbane przeziębienie może prowadzić do groźniejszych chorób i powikłań zdrowotnych, dlatego pod żadnym pozorem nie można go lekceważyć, zwłaszcza u osob starszych.

Przeziębienie - Przyczyny ›

Wiadomości: Przeziębienie

Masaż powięziowy w walce z bólem głowy

Fot. BillionPhotos.com - Fotolia.comStres, niewyspanie, długofalowe przemęczenie - w opinii lekarzy to najważniejsze przyczyny bólu głowy, który pojawiać się może napadowo, albo towarzyszyć nam przez dłuższy czas. Ponad 90% ludzi przynajmniej raz w życiu odczuwała silny ból w tym miejscu, uniemożliwiający normalne funkcjonowanie. To bóle napięciowe, których można łatwo się pozbyć przy pomocy odpowiednio prowadzonej fizjoterapii. więcej »

Zobacz także

REKLAMA

Przeziębienie a dieta


Katalog chorób

pokaż wszystkie

Osteoporoza, Choroba Alzheimera, Anemia - niedokrwistość

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X