Senior.pl - aktywni w każdym wieku

Strona główna Choroby Katalog chorób Reumatyzm

Choroba: Reumatyzm

Określenie "reumatyzm" jest powszechnie stosowane w przypadku chorób, których głównym symptomem jest ból mięśni oraz stawów. Wśród dolegliwości reumatycznych rozróżnia się choroby zapalne i niezapalne. Pierwsze z wymienionych obejmują m. in. reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, toczeń rumieniowaty. Jeśli chodzi o grupę niezapalną, najpowszechniejsza jest choroba zwyrodnieniowa stawów.

Choroby reumatyczne często są mylone z artretyzmem, ponieważ cechują je podobne objawy i efekty rozwoju. Schorzenia te jednak zasadniczo się różnią, ponieważ reumatyzm wiąże się ze zmianami chorobowymi w stawach, kościach i nerwach, artretyzm zaś ma związek z zaburzeniem metabolizmu kwasu moczowego.

Reumatyzm - Przyczyny ›

Wiadomości - Reumatyzm

Choroby reumatyczne nie muszą wykluczać z życia zawodowego

fot. Zwyczajnie AktywniOsoby cierpiące na choroby reumatyczne w zaawansowanym stadium muszą często borykać się z problemami w wykonywaniu najprostszych codziennych czynności. Zwykłe mycie, ubieranie się czy swobodne poruszanie może stać się niezwykle uciążliwe. Schorzenia te są diagnozowane nie tylko u osób dojrzałych, ale też u młodych i w średnim wieku, co sprawia, że wielu z nich musi zrezygnować z aktywności zawodowej i prywatnej. Projekt "Zwyczajnie Aktywni" stara się przeciwdziałać wykluczaniu osób chorych na autoimmunologizne choroby zapalne z życia zawodowego. W listopadzie będzie mieć miejsce uroczysta gala finałowa projektu. więcej »

Zobacz także

Reumatyzm a dieta

  • Dieta śródziemnomorska

    Letnia zapiekanka

    Łatwa w przygotowaniu i bardzo smaczna - idealna potrawa na letnią kolację. Doskonale komponuje się zarówno z grillowanymi przysmakami jak i z kieliszkiem chłodnego białego wina. więcej »

  • Dieta lekkostrawna

    Zupa krem z dyni z kaszką kuskus

    Od niedawna mam super nowoczesna mikrofalę z funkcją gotowania na parze i crips,czyli przypiekania na chrupiąco. Właśnie wykorzystuję ją do gotowania tej zupy,ale równie dobrze można ugotować tradycyjnym sposobem, na przykład na kuchni gazowej. Przepis pochodzi z instrukcji obsługi kuchenki.Ugotowałam i stwierdzam,że zupa jest łatwa w wykonaniu i bardzo dobra. więcej »


Katalog chorób

pokaż wszystkie

Anemia - niedokrwistość, Osteoporoza, Choroba Alzheimera

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X