Senior.pl - aktywni w każdym wieku

Strona główna Choroby Katalog chorób Reumatyzm

Choroba: Reumatyzm

Określenie "reumatyzm" jest powszechnie stosowane w przypadku chorób, których głównym symptomem jest ból mięśni oraz stawów. Wśród dolegliwości reumatycznych rozróżnia się choroby zapalne i niezapalne. Pierwsze z wymienionych obejmują m. in. reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, toczeń rumieniowaty. Jeśli chodzi o grupę niezapalną, najpowszechniejsza jest choroba zwyrodnieniowa stawów.

Choroby reumatyczne często są mylone z artretyzmem, ponieważ cechują je podobne objawy i efekty rozwoju. Schorzenia te jednak zasadniczo się różnią, ponieważ reumatyzm wiąże się ze zmianami chorobowymi w stawach, kościach i nerwach, artretyzm zaś ma związek z zaburzeniem metabolizmu kwasu moczowego.

Reumatyzm - Przyczyny ›

Reumatyzm - PYTANIA (5) Pokaż odpowiedzi (12) › ZADAJ PYTANIE

Wiadomości - Reumatyzm

Choroby reumatyczne nie muszą wykluczać z życia zawodowego

fot. Zwyczajnie AktywniOsoby cierpiące na choroby reumatyczne w zaawansowanym stadium muszą często borykać się z problemami w wykonywaniu najprostszych codziennych czynności. Zwykłe mycie, ubieranie się czy swobodne poruszanie może stać się niezwykle uciążliwe. Schorzenia te są diagnozowane nie tylko u osób dojrzałych, ale też u młodych i w średnim wieku, co sprawia, że wielu z nich musi zrezygnować z aktywności zawodowej i prywatnej. Projekt "Zwyczajnie Aktywni" stara się przeciwdziałać wykluczaniu osób chorych na autoimmunologizne choroby zapalne z życia zawodowego. W listopadzie będzie mieć miejsce uroczysta gala finałowa projektu. więcej »

Zobacz także

Reumatyzm -
pytania i odpowiedzi

Reumatyzm a dieta

  • Dieta śródziemnomorska

    Ajvar

    Bałkański sos (a właściwie pasta) bakłażanowo - paprykowo - pomidorowa. Warto zrobić większą ilość, trochę ostrego i trochę łagodnego - doskonale pasuje do wszystkich mięs, jest też dobry jako awaryjny sos do ryżu lub makaronu. więcej »

  • Dieta lekkostrawna

    Chleb domowy

    Łatwy w przygotowaniu, szybki w pieczeniu i bardzo smaczny. Dodatek otrąb i ziaren nie tylko poprawia smak ale sprawia, że chleb jest także zdrowszy. Można go robić także z mąki pełnoziarnistej. więcej »


Katalog chorób

pokaż wszystkie

Anemia - niedokrwistość, Osteoporoza, Choroba Alzheimera

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X