Zespół stopy cukrzycowej stanowi jedno z najczęściej występujących i najpoważniejszych powikłań związanych z rozwojem cukrzycy. Dotyczy 6 do 10 proc chorych. Zaburzenia zaczynają się od problemów z poruszaniem się, a ich efektem może być amputacja. Niemal 50 proc przypadków amputacji nóg w Polsce jest spowodowanych cukrzycą.
Cukrzyca poprzez wysoki poziom glukozy we krwi wraz z upływem czasu może uszkodzić nerwy, nerki, oczy i naczynia krwionośne. Choroba może także zmniejszać zdolność organizmu do zwalczania infekcji. Kiedy nie jest dobrze kontrolowana, bardziej prawdopodobne staje się uszkodzenie narządów i upośledzenie układu odpornościowego. Problemy ze stopami są powszechne u chorych na cukrzycę i w krótkim czasie mogą rozwinąć się do bardzo poważnej formy.
Zespół stopy cukrzycowej rozwija się pod wpływem zaburzeń ukrwienia w stopie i niedostatecznego natlenienia tkanek. Przy niekontrolowanej cukrzycy może nastąpić przyspieszone stwardnienie tętnic. Kiedy przepływ krwi do uszkodzonych tkanek jest słaby, nie mogą one w sposób właściwy spełniać swojej roli. Wśród czynników sprzyjających niedotlenieniu odnotowuje się także zwiększoną lepkość krwi i skłonność płytek krwi do agregacji, a w konsekwencji do powstawania zakrzepów i zatorów.
Poza wspomnianymi, wśród czynników sprzyjających rozwojowi stopy cukrzycowej wymienia się:
Do najpowszechniejszych objawów rozwoju zespołu stopy cukrzycowej zalicza się:
Wymienione objawy mogą oznaczać odwapnienie i zaburzenia w unerwieniu, to z kolei prowadzi do modyfikacji tkanek chrzęstnokostnych stopy, co w kolejnej fazie skutkuje zdeformowaniem stopy i uniemożliwia chodzenie. Ogniska martwicy mogą prowadzić do rozprzestrzenienia się infekcji i do konieczności amputacji palców, stopy, a nawet całego podudzia.
Po zdiagnozowaniu zespołu stopy cukrzycowej, nierzadko konieczna jest hospitalizacja. W ramach leczenia noga zostaje unieruchomiona, a stopa odciążona. Tkanka martwicza zostaje usunięta, pobiera się też treść ropną do badań, a pacjent otrzymuje antybiotyki.
Zabieg chirurgiczny obejmuje udrożnienie naczyń krwionośnych, a choremu podaje się insulinę i antybiotyki, a także leki poprawiające krążenie w nogach, środki zmniejszające lepkość krwi, jak również medykamenty ułatwiające gojenie ran.
Gdy chory zgłasza się do lekarza w zaawansowanym stadium zespoły stopy cukrzycowej, konieczna może być amputacja kończyny.
Podstawowym elementem ochrony przed zespołem stopy cukrzycowej jest kontrola cukrzycy - regularne zażywanie leków i badanie poziomu ciśnienia oraz poziomu glukozy: norma wynosi 80 - 120 mg/dl, w godzinę po jedzeniu 160 mg/dl, przed snem 100 mg/dl.
Poza tym warto:
Aktywny tryb życia wiąże się z mniejszym ryzykiem natychmiastowej śmierć z powodu zawału serca, czytamy w czasopiśmie wydawanym przez European Society of Cardiology.
więcej »
Masz diabetyka w rodzinie? Ty też jesteś bardziej narażony/a na cukrzycę
Koronawirus: metformina zmniejsza ryzyko śmierci u diabetyków z COVID-19
Smak natki pietruszki bardzo dobrze komponuje się ze smakiem pomarańczy. Natka pietruszki jest źródłem witaminy C (ma jej więcej niż taka sama ilość cytryny) i żelaza. więcej »
Lekko egzotyczna w smaku marynata powoduje, że mięso z indyka jest kruche, soczyste i wyjątkowo smaczne. Można przyrządzać na grillu węglowym, elektrycznym w piekarniku lub na patelni grillowej. więcej »