Słowo "stres" pojawia się w codziennym słowniku bardzo wielu z nas, ponieważ doznawanie stresu to nieodłączny element życia każdego człowieka. I choć zdecydowanie wolelibyśmy funkcjonowanie pozbawione tego czynnika, stres ma również znaczenie pozytywne - pewien jego poziom aktywizuje do działania, pomaga się skoncentrować i ułatwia podejmowanie decyzji. Jednakże długotrwałe wystawienie na stres prowadzi do wyczerpania organizmu, osłabienia go, a w konsekwencji do wielu schorzeń i dolegliwości.
Psychologowie określają stres jako dynamiczną relację adaptacyjną między możliwościami danego człowieka a wymogami sytuacji (która definiowana jest tu jako stresor). W sytuacji tej zachwiana zostaje równowaga organizmu, następuje zaburzenie homeostazy. Przyczyny stresu mogą być różnorodne - stanowi je cała paleta warunków, wydarzeń i zachowań jakich doświadczamy w ciągu życia. Różni ludzie uznają też za stresujące różne sytuacje. Jednakże istnieją stresory działające wyjątkowo silnie. Lista najsilniejszych czynników stresu nie dzieli ich na ?pozytywne" i ?negatywne", zostały one wyszczególnione ze względu na intensywność oddziaływania. Każdemu z najsilniejszych, typowych stresorów została przypisana wartość na skali 0 -100, oto niektóre z nich:
Już powyższa lista wskazuje, że stres wywołują przede wszystkim sytuacje, w których następują zmiany - przede wszystkim te gwałtowne i niechciane, ale nie tylko one. Jednakże silne stresory zazwyczaj dotyczą sytuacji krótkotrwałych. Według najnowszych badań znacznie groźniejszy jest długotrwały stres, nawet o niższym natężeniu. Może on wynikać z trudnej sytuacji życiowej, zdrowotnej, finansowej, zawodowej czy rodzinnej.
W zależności od długości trwania stresu, objawy jego występowania można podzielić na krótko- i długotrwałe. Pierwsze to przede wszystkim reakcje na stres, w skład drugich wchodzą także dolegliwości psychosomatyczne.
Stres znacząco zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się następujących schorzeń:
Poza szczególnymi przypadkami (jak zespół stresu pourazowego), leczenie stresu sprowadza się przede wszystkim do różnych metod radzenia sobie z sytuacjami stresowymi. Terapia farmakologiczna zazwyczaj włączana jest, gdy stres towarzyszy innym chorobom, lub gdy znacząco utrudnia życie pacjenta. Ponieważ jednak stres towarzyszy każdemu człowiekowi, jego leczenie warto przeprowadzać także we własnym zakresie. Wsród metod łagodzenia stresu znajdują się:
Przedłużający się stres może prowadzić do wielu poważnych schorzeń takich jak udar mózgu czy zawał serca, dlatego jego objawów nie wolno lekceważyć. Nie należy także nadużywać dostępnych bez recepty środków uspokajających. O wdrożeniu leczenia farmakologicznego czy innych form terapii powinien decydować lekarz specjalista.
Stresu nie da się uniknąć. Jednak jego nasilenie i czas trwania w dużym stopniu zależy od naszych życiowych wyborów oraz podejścia do sytuacji stresowych i potencjalnie stresowych. Wiele wydarzeń można zaplanować w taki sposób, by niosły one mniej długotrwałego stresu. Należą do nich zarówno wydarzenia rodzinne (ze świętami oraz wyjazdami na wakacje na czele) jak i zawodowe. Oczywiście, nie jesteśmy w stanie wszystkiego przewidzieć, dlatego warto też nauczyć się reagowania na trudności w sposób nie zwiększający znacząco poziomu stresu. Ważne jest tu poczucie humoru, wzajemne wspieranie się bliskich osób, nastawienie zadaniowe i nie martwienie się "na zapas". Bardziej odporni na stres stajemy się, gdy sytuacje stresowe przeplatają się z tymi dającymi nam relaks i przyjemność - dlatego istotne jest nie zaniedbywanie swojego hobby, aktywności fizycznej czy kontaktów towarzyskich. Zdecydowanie należy starać się wyeliminować (jeśli to możliwe) potencjalne źródła stresu długotrwałego (na przykład te związane z pracą zawodową) i dobrze organizować czas, tak by pośpiech i nadmiar obowiązków nie stał się kolejną okazją do stresu. Wprowadzenie regularnego trybu życia, ograniczenie pól konfliktu i efektywne wykorzystywanie czasu również sprzyja unikaniu sytuacji stresowych.
Stres i złość mogą być szczególnie szkodliwe u pacjentów z niewydolnością serca - znacznie nasilają dolegliwość.
więcej »
Nocne koszmary sprzyjają depresji i lękom u chorych na serce
Koronawirus: kto jest najbardziej zagrożony śmiercią z powodu COVID-19
Różnica ciśnienia krwi w ramionach oznacza wyższe ryzyko zawału lub udaru
Efektowne, proste i smaczne danie. Ciekawa ciepła przystawka albo dodatek do dania głównego, choć dla niektórych nawet samodzielny obiad. więcej »
Pyszny bezglutenowy placek z owocami, którego przygotowanie trwa tylko kwadrans. więcej »