Strona główna Choroby Katalog chorób WZW B - wirusowe zapalenie wątroby typu B

WZW B - wirusowe zapalenie wątroby typu B - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW B) jest chorobą zakaźną - najczęstszą i najpoważniejszą formą infekcji wątroby na świecie. Wirus HBV jest 100 razy bardziej zakaźny niż wirus HIV. Choroba ta na ogół nie jest śmiertelna, choć przy jej ostrym przebiegu może zakończyć się śmiercią, śmiertelne mogą być także powikłania w chronicznym przebiegu WZW B. W tym artykule znajdziesz następujące informacje i porady związane z tą chorobą:
  1. Informacje ogólne
  2. Przyczyny
  3. Czynniki ryzyka
  4. Objawy
  5. Diagnoza
  6. Leczenie
  7. Profilaktyka

WZW B jest zakaźną chorobą wątroby wywoływaną przez wirusy HBV (hepatitis B virus). Choroba ta na ogół nie jest śmiertelna, choć przy jej ostrym przebiegu może zakończyć się śmiercią, śmiertelne mogą być także powikłania w chronicznym przebiegu WZWB. Wirusowe zapalenie wątroby typu B na świecie jest najczęstszą i najpoważniejszą chorobą wątroby. Na całym świecie wirusem WZWB może być zakażonych nawet 2 mld osób, czyli około jednej trzeciej ludzkości. Nie oznacza to jednak, że wszyscy oni chorowali lub chorują na WZWB - zainfekowanie nie oznacza bowiem zachorowania. W przypadku Polski szacuje się, że ok. 20 procent Polaków przebyło zakażenie tym wirusem. Jeśli nosicielem jest matka, wówczas płód i noworodek również są narażone na zainfekowanie.

do góry ↑

Przyczyny WZW B

Wirusowe zapalenie wątroby typu B - zarówno w postaci ostrej jak i przewlekłej - jest wywoływane przez wirusa zapalenia wątroby typu B, określanego skrótem HBV (z ang. hepatitis B virus). Wirus WZWB przenosi się poprzez krew oraz płyny ustrojowe zawierające krew lub krwią zanieczyszczone (osocze, ślina, płyn nasienny, śluz pochwowy, krew miesiączkowa). Wirus HBV na średnicę około 42 nanometrów. Istnieją cztery szczepy tego wirusa, wszystkie z nich mogą wywoływać chorobę

do góry ↑

Czynniki ryzyka WZW B

Wirus HBV jest przenoszony przez krew i inne płyny ustrojowe (np. poprzez transfuzję zakażonej krwi), przez bezpośredni kontakt z zainfekowaną krwią, kontakty seksualne bez zabezpieczenia z nosicielem wirusa, stosowanie zanieczyszczonych igieł (w trakcie zabiegów medycznych, tatuażu, zakładania kolczyków) lub niejałowego sprzętu medycznego lub kosmetycznego (np. podczas zbiegów stomatologicznych, kosmetycznych). Wirus wirusowego zapalenia wątroby typu B należy do bardzo zakaźnych - jest aż 100-krotnie bardziej zakaźny niż wirus HIV.

Głównymi czynnikami ryzyka w przypadku wirusowego zapalenia wątroby są wszelkiego rodzaju rany, nakłucia, naruszenia ciągłości skóry, ale również transfuzje (chociaż w większości krajów krew jest już badana pod kątem obecności wirusa HBV). Na ryzyko narażone są osoby posiadające tatuaże, liczne kolczyki (piercing), nacięcia/blizny (skaryfikacja). WZWB można również zarazić się wskutek zabiegu kosmetycznego, u fryzjera (poprzez drobną rankę), u stomatologa czy w trakcie zabiegu operacyjnego lub ambulatoryjnego. Grupą szczególnego ryzyka są narkomani używający niesterylnych igieł.

Infekcja wirusem HBV może również nastąpić poprzez kontakty seksualne z chorym lub nosicielem wirusa.

do góry ↑

Objawy choroby

Wirusowe zapalenie wątroby typu B może być trudne do wykrycia, gdyż w wielu przypadkach przebiega bezobjawowo lub prawie bezobjawowo. W większości przypadków przebycie WZWB powoduje nabycie odporności.

W wirusowym zapaleniu wątroby typu B występują objawy analogiczne jak we wszystkich zapaleniach wątroby - brak apetytu, senność, przemęczenie, osłabienie, bóle głowy, gorączka. Dodatkowo może występować wstręt do ciężkich, tłustych potraw, bóle wątroby czy żołądka.

Wbrew obiegowej opinii, wedle której WZW nazywa się żółtaczką, objaw ten - czyli żółtaczka - może w ogóle nie występować (u ok. 80 procent chorych na WZWB żółtaczka nie występuje). U większości chorych objawy nie są na tyle dokuczliwe i charakterystyczne, by wiązać je z chorobą wątroby - przechodzą oni zapalenie wątroby bez świadomości.

Zapalenie chroniczne (przewlekłe) również przebiega bez wyraźnych, swoistych objawów. Może wystąpić senność, szybkie męczenie się, zmniejszona tolerancja na tłuste potrawy czy alkohol, ogólne pogorszenie nastroju. U niektórych chorych pojawia się biegunka, zmiana wagi ciała - może to być zarówno chudnięcie jak i tycie. Czasami występują lekkie bóle w okolicach wątroby, jest ona też powiększona.

Przy zaawansowanym przewlekłym zapaleniu może wystąpić wodobrzusze, żylaki, krwawienia z przełyku (w szczególności żylaki przełyku z których dochodzi do krwawienia), żółtaczka, zaburzenia psychiczne, poważne zaburzenia trawienia, ogólne wycieńczenie organizmu, spadek masy mięśniowej.

Wśród powikłań wymienia się między innymi encefalopatię wątrobową, czyli zatrucie mózgu związkami azotowymi (uszkodzona wątroba nie usuwa tych związków z krwi). Objawami encefalopatii są zaniedbany wygląd spowodowany spadkiem motywacji i pogorszeniem nastroju, zaburzenia koncentracji, zaburzenia rytmu dobowego. Zwiększa się wrażliwość na alkohol oraz lekarstwa, występuje nadciśnienie wrotne, pojawia się żółtaczka.

do góry ↑

Diagnoza WZW B

Ze względu na nieswoistość objawów ogólnych a także - na ogół - brak zauważalnych objawów WZWB, pełna diagnoza opiera się głównie na różnego rodzaju badaniach krwi. Zakażenie wirusem HBV wykrywa się za pomocą badań serologicznych na antygeny i przeciwciała HBs, HBe i HBc. Oznacza się także DNA wirusa, i to zarówno ilościowo (poziom koncentracji wirusów) jak i jakościowo (rodzaj wirusa). W celu określenia kondycji wątroby wykonuje się również badania biochemiczne krwi (m.in. poziom tzw. enzymów wątrobowych) - ALAT, ASPAT, GGTP, ALP, poziom bilirubiny.

W celu ustalenia ogólnego stanu zdrowia osoby chorej a także - pośrednio - stopnia zaawansowania choroby wykonuje się standardowe badania krwi, czyli morfologię, OB, krzepliwość. Dodatkowo wykonuje się badania obrazowe (rtg, usg) a także badanie wycinków (biopsja).

do góry ↑

Leczenie WZW B

W przypadku ostrych postaci WZWB chorzy są hospitalizowani, ale poza wspomaganiem witaminami i podawanymi jako środki przeciwzapalne sterydami (przy cięższym przebiegu) nie stosuje się żadnego leczenia farmakologicznego. W przypadkach groźnego dla życia tzw. piorunującego zapalenia wątroby niezbędne jest leczenie na oddziałach intensywnej opieki medycznej w celu podtrzymania funkcji życiowych chorego do czasu regeneracji i odzyskania działania wątroby.

W przypadku chronicznej postaci WZWB stosuje się leczenie przeciwwirusowe, wspomagane lekami osłonowymi i uzupełniającymi. W przypadku wystąpienia powikłań, stosuje się leczenie typowe dla owych powikłań.

Jako leki antywirusowe stosuje się między innymi interferony. Środki antywirusowe obniżają stężenie wirusów we krwi, poprawiają funkcjonowanie wątroby, chociaż nie zawsze prowadzą do wyleczenia.

Leki osłonowe spowalniają przebieg choroby, łagodząc jej objawy i zmniejszając uszkodzenia wątroby.

W przypadku pojawienia się powikłań (spadek krzepliwości krwi, nadciśnienie wrotne) podaje się leki stosowane odpowiednio w leczeniu tych schorzeń.

do góry ↑

Profilaktyka

Zapobieganie wirusowemu zapaleniu wątroby typu B sprowadza się w istocie do dwóch kierunków działań: szczepień i unikania zachowań ryzykownych.

Szczepionki przeciw WZWB są już łatwo dostępne i niedrogie. U osób już zakażonych HBV szczepienia są bezcelowe. W Polsce akcje szczepień są prowadzone podczas tzw. "Żółtych tygodni", kiedy to można zaczepić się za darmo lub za niewielką kwotę.

Unikanie zachowań ryzykownych sprowadza się do korzystania z jałowego sprzętu podczas zabiegów kosmetycznych (tatuażu, kolczykowania), unikania kontaktów seksualnych z nosicielami, unikania kontaktów z krwią.

do góry ↑

Wiadomości: WZW B - wirusowe zapalenie wątroby typu B

Wirus zapalenia wątroby typu C hamuje wirus typu E

fot. collage Senior.pl / CanvaZakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C i E są tak powszechne, że można by sądzić, że wiele osób jest zainfekowanych obydwoma wirusami jednocześnie. W istocie jednak mało jest takich przypadków. Jak się wydaje, wirusy hamują się nawzajem, gdy infekują w tym samym czasie. więcej »

Zobacz także

WZW B - wirusowe zapalenie wątroby typu B a dieta


Katalog chorób

pokaż wszystkie

Osteoporoza, Anemia - niedokrwistość, Choroba Alzheimera