Senior.pl - aktywni w każdym wieku

Strona główna Choroby Katalog chorób WZW C / HCV - wirusowe zapalenie wątroby typu C

Choroba: WZW C / HCV - wirusowe zapalenie wątroby typu C

Zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV) jest dzisiaj niekwestionowanym i bodaj najważniejszym problemem zdrowia publicznego. Na takie stanowisko składa się szereg przy-czyn, wśród których te najbardziej istotne to: liczba potwierdzonych zakażeń w Polsce i na świecie, liczba rozpoznanych przewlekłych zapaleń wątroby spowodowanych infekcją HCV, wzrost zachorowań na raka wątrobowokomórkowego będącego skutkiem nieleczonej choroby HCV oraz liczba chorych zakwalifikowanych do leczenia przeszczepowego z powodu zejściowej choroby wątroby.

Według szacunkowych danych Światowej Organizacji Zdrowia liczba ludzi zakażonych tym wirusem na świecie waha się od 170 do 300 milionów, natomiast w Polsce ? wg danych Polskiej grupy Ekspertów HCV ? szacunkowa liczba zakażonych może wynosić nawet 730 000 osób. Statystyki są alarmujące: wykrywalność zakażeń HCV jest bardzo niska ? według danych PZH do tej pory zdiagnozowano jedynie około 49,5 tysięcy przypadków, co oznacza, że w Polsce około 700 000 osób nie jest świadomych zagrożenia.

WZW C / HCV - Objawy ›

WZW C / HCV - wirusowe zapalenie wątroby typu C - PYTANIA (3) Pokaż odpowiedzi (4) › ZADAJ PYTANIE

Wiadomości - WZW C / HCV - wirusowe zapalenie wątroby typu C

Choroby niszczą nasze zęby

© Adam Gregor - Fotolia.comOd dawna wiadomo, że problemy z uzębieniem mają znaczący wpływ na nasze zdrowie. Okazuje się, że również choroby na które cierpimy mają swoje konsekwencje w stanie zębów. Cukrzyca, problemy żołądkowe, niedobór witaminy D czy nawet zwykłe przeziębienie mogą mieć zły wpływ na zęby. Jak uniknąć wad zgryzu, próchnicy czy zniszczonego szkliwa i cieszyć się pięknym, pełnym uśmiechem? więcej »

Zobacz także

WZW C / HCV - wirusowe zapalenie wątroby typu C -
pytania i odpowiedzi

WZW C / HCV - wirusowe zapalenie wątroby typu C a dieta

  • Dieta lekkostrawna

    Chleb domowy

    Łatwy w przygotowaniu, szybki w pieczeniu i bardzo smaczny. Dodatek otrąb i ziaren nie tylko poprawia smak ale sprawia, że chleb jest także zdrowszy. Można go robić także z mąki pełnoziarnistej. więcej »

  • Dieta niskotłuszczowa

    Konfitura z pomarańczy

    Świetny dodatek do ciast, tortów, herbaty i oczywiście do pieczywa. jeśli macie możliwość, zastąpcie dwie zwykłe pomarańcze gorzkimi - konfitura jest wtedy bardziej szlachetna i aromatyczna. więcej »


Katalog chorób

pokaż wszystkie

Anemia - niedokrwistość, Osteoporoza, Choroba Alzheimera

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X