Żylaki, to potoczne określenie przewlekłej niewydolności żylnej, częstej choroby układu krwionośnego. Rozwijają się, gdy ściany żył i zastawki żylne nie funkcjonują odpowiednio, co utrudnia powrót krwi do serca z nóg. Choroba powoduje upośledzenie drożności i zwiększenie wzrostu ciśnienia hydrostatycznego w naczyniach, co skutkuje gromadzeniem się krwi i powstawaniem wyprysków żylakowych.
Żyły odpowiadają za transportowanie krwi do serca ze wszystkich narządów organizmu. Mięśnie łydek i nóg muszą zawrzeć z każdym krokiem, aby wspomóc żyły i wcisnąć krew w górę. Aby utrzymać przepływ krwi w górę, żyły zawierają zastawki stanowiące jednokierunkowe zawory.
Przewlekła niewydolność żylna występuje, gdy zastawki ulegają uszkodzeniu, co powoduje, że krew płynie do dołu. Uszkodzenia tego rodzaju mogą wystąpić w wyniku starzenia się, długotrwałej pozycji siedzącej lub stojącej i innych czynników. Kiedy żyły i zastawki są osłabione do tego stopnia, że przepływ krwi do serca jest utrudniony, ciśnienia żylne pozostaje podwyższone przez dłuższy czas prowadząc do przewlekłej niewydolności żylnej.
Choroba rozwija się najczęściej w wyniku skrzepu w głębokich żyłach nóg, dolegliwości znanej jako zakrzepica żył głębokich. Ponadto może również być spowodowana guzami miednicy i deformacją naczyń, a czasami pojawia się z nieznanych przyczyn. Dysfunkcje zastawek prowadzi do powolnego przepływu krwi z żyły powodując obrzęk nóg.
Wśród najpowszechniejszych czynników przyczyniających się do rozwoju żylaków wymienia się:
Trudność leczenia intensyfikuje się wraz z rozwojem choroby, dlatego tak istotne jest, aby skonsultować się z lekarzem, jeśli pojawi się którykolwiek z objawów przewlekłej niewydolności żylnej:
Poziom nasilenia żylaków jest najpierw oceniany przez lekarza. Diagnozę uzupełnia się poprzez dodatkowe badania: np. badanie dopplerowskie przepływu krwi, czy tzw. fotopletyzmografię.Najpowszechniejsze metody diagnostyczne obejmują:
Terapie stosowane przy żylakach obejmują następujące metody:
Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się żylaków, należy:
Jest dość popularnym zaburzeniem i może przydarzyć się w każdym wieku. Potrafi bardzo długo nie dawać żadnych objawów, a nieleczona może być niebezpieczna dla życia. Może odpowiadać za poronienia, zawały serca, niedokrwienie mózgu, choroby neurologiczne czy nowotworowe. Warto wiedzieć o niej więcej.
więcej »
Smaczna, zdrowa, niskokaloryczna i bez cholesterolu - bo zabielana mlekiem sojowym. Udany eksperyment z soją w roli "prawie głównej". więcej »
Proste, ale efektownie wyglądające danie, które można wprowadzić do menu już wiosną i urozmaicać w miarę upływających miesięcy. Pasują do niego różnorodne świeże zioła i chrupiące warzywa. więcej »