Strona głównaChorobyChoroba Alzheimera szybciej rozwija się u kobiet

Choroba Alzheimera szybciej rozwija się u kobiet

Choroba Alzheimera postępuje szybciej u kobiet niż u mężczyzn. Według badaczy z Uniwersytetu w Lund w Szwecji, wynika to z tego, że białka tau, odpowiadające za rozwój choroby, gromadzą się szybciej u kobiet właśnie.
Choroba Alzheimera szybciej rozwija się u kobiet [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
Ponad 30 milionów ludzi na całym świecie cierpi na chorobę Alzheimera i jest to najpowszechniejsza forma . Białko tau i beta-amyloid to dwa główne związki, o których wiadomo, że gromadzą się w mózgu pacjentów z chorobą Alzheimera.

Pierwszym białkiem, które kumuluje się w , jest beta-amyloid. Początkowe stadia choroby dotykają w równym stopniu mężczyzn i kobiety i tu różnic w tempie akumulacji beta-amyloidu nie odnotowano. Zaburzenia pamięci pojawiają w dalszych fazach, kiedy w mózgu zaczyna się gromadzić białko tau. Odkryto zaś, że więcej kobiet niż mężczyzn cierpi na problemy z spowodowane chorobą Alzheimera i to właśnie dlatego, że tau szybciej nagromadza się u kobiet.
Wskaźniki akumulacji tau różnią się znacznie u osób tej samej płci, ale w płacie skroniowym dotkniętym stwierdziliśmy aż o 75 proc. wyższy wskaźnik ilości tau u kobiet w porównaniu z mężczyznami - wyjaśnia dr Ruben Smith, autor badania.
Akumulacja tau jest szybsza u pacjentów, u których wcześniej nastąpiło nagromadzenie się beta-amyloidu. Współczynnik akumulacji tau był wyższy u kobiet, także po uwzględnieniu wieku pacjentek i początkowej ilości tego białka.

Teraz warto sprawdzić, dlaczego ilość białka tau zwiększa się szybciej u kobiet, bo to pokaże, dlaczego są one bardziej podatne na demencję.

Na temat:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy