Strona głównaChorobyAerobik spowalnia rozwój choroby Parkinsona

Aerobik spowalnia rozwój choroby Parkinsona

Tak, dobrze wiemy, że ćwiczenia są dobre np. dla zdrowia układu krążenia, zachowania mobilności, poprawy samopoczucia. Teraz wykazano, że mogą spowolnić rozwój choroby Parkinsona.
Aerobik spowalnia rozwój choroby Parkinsona [© sabine hürdler - Fotolia.com] Szczególne „właściwości" ma - energiczne ćwiczenia, które wywołują znacznie przyspieszone tętno i wyciskają z nas „siódme poty", należą tu np.: , , taniec, etc. Niedługo może stać się elementem terapii , bo właśnie odkryto, że pomaga osłabić rozwój tej choroby.

Ćwiczenia aerobowe uwalniają czynniki troficzne, czyli odżywcze, dla mózgu. Pomagają utrzymać połączenia mózgowe i przeciwdziałają kurczeniu się mózgu, które ma miejsce w wyniku choroby Parkinsona, ale i stanowi jeden z aspektów procesu .

Oczywiście nie oznacza to, że inne ćwiczenia nie są polecane. Przykładowo, rozciąganie lub ćwiczenia równowagi mogą pomóc w osłabieniu takich symptomów choroby Parkinsona, jak sztywność mięśni, spowolnienie ruchów czy zaburzenia postawy i równowagi. Niemniej jednak trening aerobowy może mieć przełożenie na dłuższe zachowanie lepszych zdolności umysłowych.

Osoby zajmujące się zdrowiem publicznym podkreślają, że pomimo swoistej mody na aktywność fizyczną, ciagle znaczna część zachodnich społeczeństw prowadzi siedzący tryb życia. Statystyki mówią, że najmniej aktywne są osoby dojrzałe i starsze.

Jakkolwiek prawdą jest, że ludzie w pewnym wieku mają ogólnie mniejsze możliwosci fizyczne i często różne choroby uniemożliwają im intensywne trenowanie, nadal wiele osób nie podejmuje ćwiczeń z pozamerytorycznych powodów. Jak przekonują eksperci, niemal każdy jest w stanie zaangażować się w dostosowany do stanu zdrowia trening, który jednak skutecznie poprawi wiele aspektów zdrowia fizycznego i pozytywnie wpłynie na .

Zacząć ćwiczyć można w każdym wieku, przekonują trenerzy. Po prostu trzeba umiejętnie podejść do sprawy - wysiłek musi być dostosowany do możliwości wynikających z dotychczasowego trybu życia i stanu zdrowotnego.

O wpływie aerobiku na funkcjonowanie mózgu napisano w magazynie JAMA Neurology.

Przeczytaj także


Choroba Parkinsona - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Parkinsona należy do najpoważniejszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. To również jedna z najczęściej występujących i najdawniej odkrytych chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego - wspomina się o niej już w indyjskim traktacie Aryuweda. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy