Strona głównaChorobyAnemia - znaczenie ma niedobór witaminy B12

Anemia - znaczenie ma niedobór witaminy B12

Niedokrwistość jest skutkiem niedoborów żelaza, ale niedostateczne ilości witaminy B12 również mają znaczenie dla rozwoju tej dolegliwości.
Anemia - znaczenie ma niedobór witaminy B12 [Fot. bit24 - Fotolia.com]
Najpowszechniejszą przyczyną anemii jest niedostateczny poziom żelaza w organizmie, ale stan krwi jest też istotnie zależny od innego składnika - chodzi o witaminę B12.

pełni w naszym organizmie ważne role, m. in. wzmacnia układ nerwowy, usprawnia działanie komórek krwi i DNA. Jednym z najlepszych źródeł wspomnianej witaminy jest (np. wołowa wątroba), co więcej, można ją znaleźć we wzbogaconych płatkach śniadaniowych, , tuńczyku, , mleku roślinnym.

W niedokrwistości złośliwej organizm nie wchłania wystarczającej ilości witaminy B12 z przewodu pokarmowego, co powoduje niedostateczne wytwarzanie czerwonych krwinek. Dolegliwość rozwija się, gdy w organizmie brakuje białka potrzebnego do absorpcji witaminy z przewodu pokarmowego. W efekcie wyhamowaniu ulega proces wytwarzania czerwonych krwinek i może też dochodzić do szybszego niszczenie istniejących komórek krwi.

Do najczęstszych objawów niedoborów witaminy B12 należą: silne , mrowienie w dłoniach i stopach, brak , symptomy charakterystyczne dla .
Ilość B12 w organizmie można zweryfikować na podstawie badań krwi. Znaczne niedobory są leczone za pomocą zastrzyków z tą witaminą lub tabletek. Następnie pacjentowi zalecana jest dieta bogata w B12.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy