Strona głównaChorobyAż czterem zawałom na pięć można zapobiec

Aż czterem zawałom na pięć można zapobiec

Styl życia jest kluczowy, jeśli chodzi o profilaktykę zawału serca, mówią eksperci z Karolinska Institutet w Sztokholmie.
Aż czterem zawałom na pięć można zapobiec
Zdrowy sposób codziennego funkcjonowania może obniżyć ryzyko aż o 86 proc., mówią szwedzcy badacze.

Aby móc liczyć na zdrowe serce pomimo upływu lat, trzeba stosować się do tych kilku zaleceń: zmniejszyć ilość tkanki tłuszczej w jamie brzusznej, codziennie wykonywać ćwiczenia o umiarkowanej intensywności, przestrzegać zdrowej diety, nie palić papierosów, unikać . Taki styl życia może zapobiec aż czterem na pięć ataków serca, zapewniają szwedzcy medycy.

Badacze wzięli pod uwagę zbierane przez jedenaście lat dane tysięcy ludzi w wieku 45-79 lat. Analiza miała na celu określenie postępów w diagnostyce i leczeniu zawałów, ale także ocenę wpływu zmiany określonych elementów stylu życia na prawdopodobieństwo zawałów i udarów. Uczeni doszli do wniosku, że ryzyko niepożądanych zdarzeń sercowo-naczyniowych (zawału serca i ) może zmniejszyć nawet o 86 proc. dzięki zdrowemu „prowadzeniu się".

Najbardziej chronieni przed zawałami byli ci, którzy nie palili, codziennie chodzli lub jeździli na rowerze przez co najmniej 40 minut i mieli obwód w talii mniejszy niż 94 centymetry. Co oczywiste, obecność czynników ryzyka zdrowia układu sercowo-naczyniowego (takich jak podwyższony czy ) osłabiała protekcyjny charakter stylu życia, niemniej ciągle stanowił on istotny element profilaktyczny.

Jeśli chodzi o dokładniejsze ustalenia, okazało się, że zmniejszenie dawki tłuszczu w diecie, przy jednoczesnym zwiększeniu ilości owoców i warzyw, , ryb, orzechów i i oganiczeniu alkoholu może zmniejszyć ryzyko zawału serca o 35 proc.

Na temat badań można przeczytać w Journal of the American College of Cardiology.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy