Strona głównaChorobyBezedech senny można leczyć dzięki odchudzeniu... języka

Bezedech senny można leczyć dzięki odchudzeniu... języka

Utrata masy ciała jest skutecznym sposobem leczenia obturacyjnego bezdechu sennego. Dotychczas jednak nie było wiadomo, dlaczego tak się dzieje. Uczeni z University of Pennsylvania odkryli, że poprawa objawów bezdechu sennego wydaje się być związana z redukcją tłuszczu w określonej części ciała - języku.
Bezedech senny można leczyć dzięki odchudzeniu... języka [fot. 1045373 z Pixabay]
Użyto rezonansu magnetycznego (MRI), aby zmierzyć wpływ utraty masy ciała na górne drogi oddechowe u otyłych pacjentów i ustalono, że zmniejszenie tkanki tłuszczowej języka jest głównym czynnikiem osłabiającym nasilenie (OBS).

Większość lekarzy zwykle nie koncentruje się na tłuszczu w języku w leczeniu bezdechu sennego - powiedział dr Richard Schwab - Teraz, gdy wiemy, że tłuszcz języka jest czynnikiem ryzyka i że bezdech senny poprawia się, gdy tłuszcz ten jest redukowany, ustaliliśmy specyficzny cel terapeutyczny, którego nigdy wcześniej nie mieliśmy - dodał dr Schwab.
Bezdech senny to poważne zaburzenie, w oddech wielokrotnie zatrzymuje się, co sprawia, że pacjenci wielokrotnie wybudzają się. Stan ten zwykle charakteryzuje się głośnym chrapaniem i może zwiększać ryzyko nadciśnienia oraz . Chociaż jest głównym czynnikiem ryzyka rozwoju choroby, istnieją inne jej przyczyny, takie jak duże migdałki lub wgłębienie szczęki. Badania sugerują, że urządzenia CPAP (Continuous Positive Airway Pressure, stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych) poprawiają bezdech senny u około 75 procent pacjentów.

W nowym badaniu porównano otyłych pacjentów z bezdechem sennym i bez niego, i stwierdzono, że uczestnicy z tym schorzeniem mieli znacznie większe języki i wyższy procent tłuszczu w językach w porównaniu do osób bez OBS. Kolejnym krokiem naukowców było ustalenie, czy redukcja tłuszczu języka osłabi objawy.

W badaniach wzięło udział 67 uczestników z łagodną do ciężkiej formy OBS, którzy byli otyli (mieli BMI powyżej 30). W wyniku diety lub operacji odchudzającej pacjenci stracili średnio prawie 10 procent masy ciała w ciągu sześciu miesięcy. Ogólnie, wyniki bezdechu sennego uczestników poprawiły się o 31 procent po interwencji odchudzającej.

Przed i po uczestnicy badania przeszli skanowanie MRI gardła oraz brzucha. Uczeni odkryli, że zmniejszenie ilości tłuszczu w języku było głównym łącznikiem między utratą masy ciała oraz poprawą bezdechu sennego.

Odkrycia zostały opublikowane w American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine.

Na podstawie: Losing Tongue Fat Improves Sleep Apnea

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy