Strona głównaChorobyBezsenność zwiększa ryzyko udaru

Bezsenność zwiększa ryzyko udaru

Jeśli cierpisz na bezsenność, bardziej grozi ci też udar, zawał i inne problemy sercowo-naczyniowe.
Dostatecznie długi i dobry sen jest niezbędny dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego. Jeśli zmagasz się z , masz wyższe ryzyko zagrażających życiu problemów zdrowotnych.

Uczeni z Uniwersytetu Pekińskiego monitorowali zdrowie niemal pół miliona ludzi w średnim wieku 51 lat, którzy na początku badania nie mieli historii chorób sercowo-naczyniowych. Uczestników pytano o to, jak często występował u nich któryś z następujących problemów: kłopoty z zasypianiem, wybudzanie sie, budzenie się zbyt wcześnie rano; problemy z koncentracją w efekcie .

Zaobserwowano, że osoby, które zmagały się ze wszystkimi wymienionymi wyżej czynnikami insomni, były o 18 proc. bardziej narażone na zawał, udar lub inne choroby serca w porównaniu do osób bez takich zaburzeń snu. Wśród ludzi mających kłopoty ze snem 32 proc. doświadczyło udaru lub jakiegoś innego problemu sercowo-naczyniowego, podczas gdy to samo dotyczyło 26 proc. pozostałych uczestników.

Bezsenność może występować niezależnie lub w wyniku innego problemu zdrowotnego. Najczęściej wywołują ją: stres, przewlekły ból, niewydolność serca, nadczynność tarczycy, zgaga, zespół niespokojnych nóg, , niektóre leki i określone substancje, takie jak , i alkohol.

Szacuje się, że na bezsenność cierpi 10 do 30 proc. osób dorosłych. Około 6 proc. zmaga się z tą dolegliwością jako nie mającą u podstaw żadnego innego problemu zdrowotnego. Ludzie powyżej 65 lat doświadczają insomni częściej niż osoby młodsze, częsciej też dotyczy ona kobiet niż mężczyzn.

Na temat badań można przeczytać w magazynie Neurology:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć