Strona głównaChorobyCebula i czosnek chronią przed rakiem piersi?

Cebula i czosnek chronią przed rakiem piersi?

Cebula i czosenk od dawna są cenione ze względu na ich rozliczne właściwości prozdrowotne. Teraz do długiej listy chorób, przy których są pomocne, można dopisać nowotwór piersi.
Cebula i czosnek chronią przed rakiem piersi? [fot. Robert-Owen-Wahl z Pixabay]
Badania pokazały, że i mogą powstrzymać rozwój chorób serca i niektórych , m. in. , raka jelita grubego i . Poza tym są pomocne przy oraz w profilaktyce cukrzycy. Teraz okazało się, że mogą też zmniejszyć prawdopodobieństwo rozwoju raka piersi.

Badacze z Uniwersytetu w Buffalo przeprowadzili badania wśród portorykańskich kobiet, wśród których wskaźnik raka piersi jest niższy niż w USA. Zwrócono szczególną uwagę na dietę kobiet, w tym „sofrito", czyli tradycyjny, powszechnie stosowany w lokalnej kuchni sos składający się głównie z czosnku i cebuli.

Uczeni przeanalizowali zebrane w latach 2008-2014 kliniczne dane 314 kobiet w wieku 30-79 lat. Grupę kontrolną stanowiło ponad 300 pań mieszkających w tym samym regionie. Dla określenia sposobu odżywiania się uczestniczek wykorzystano dokładne kwestionariusze dietetyczne. Uzwględniono też takie czynniki mogące wpływać na ryzyko raka piersi, jak: wiek, wykształcenie, historia rodziny, wskaźnik masy ciała, palenie papierosów, i in.

Jak się okazało, częste jedzenie sofrito miało związek niższym ryzykiem raka piersi aż o 67 proc. Im więcej uczestniczki miały w swoim jadłospisie cebuli i czosnku, tym niższe cechowało je ryzyko wystąpienia .

Ponieważ badanie miało charakter obserwacyjny, nie wskazało na mechanizmy wyjaśniające odkryty zwiazek. Uczeni sądzą jednak, że to flawonole i związki siarki organicznej znajdujące się w dużych ilościach w cebuli i czosnku mogą być odpowiedzialne za działanie przeciwnowotworowe.

Wyniki badań przedstawiono w magazynie Nutrition and Cancer.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy