Strona głównaChorobyCeliakia coraz częściej dotyka seniorów

Celiakia coraz częściej dotyka seniorów

Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej już po raz czwarty organizuje obchody Międzynarodowego Dnia Celiakii. Chorobę tą coraz częściej wykrywa się u osób 40- i 50 - letnich.
Celiakia jest immunologiczną chorobą o podłożu genetycznym. Charakteryzuje się nietolerancją glutenu czyli białka obecnego w zbożach: pszenicy, życie, jęczmieniu i owsie. Na celiakię nie ma lekarstwa: jedyną metodą łagodzenia dolegliwości i zapobiegania ich pojawieniu się jest stosowanie przez całe życie ścisłej diety bezglutenowej.

W społeczeństwie nadal pokutuje mit, jakoby celiakia dotyczyła tylko małych dzieci. W tej chwili notuje się coraz mniej nowych przypadków zachorowań u dzieci i niemowląt, za to coraz częściej wykrywa się celiaklię u osób 40- i 50 -letnich, a zdarzają się także przypadki wykrycia jej u 80 - latków. Choroba najczęściej atakuje kobiety - stanowią one 70 % wszystkich przypadków choroby u osób dorosłych.
Celiakia jest pod względem częstości występowania drugą po hipolaktazji nietolerancją pokarmową. Choruje na nią co setny człowiek, ale tylko co dziesiąty przypadek jest wykrywany. Celiakia, jeśli nie jest leczona, może prowadzić do osteoporozy, zaburzeń psychicznych, a nawet nowotworów układu pokarmowego .

Głównym punktem obchodów IV Międzynarodowego Dnia Celiakii w Polsce była konferencja, która odbyła się 16 maja w Warszawie. Połączono ją z targami bezglutenowej żywności i punktami, w których porad udzielali lekarze i dietetycy. 20 maja odbędzie się Śląski Dzień Celiakii, natomiast 23 maja - Szczeciński Dzień Celiakii. W programie obu imprez znajdą się wykłady na temat celiakii i diety bezglutenowej. Również 23 maja we Wrocławiu odbędzie się konferencja poświęcona celiakii organizowana przez Katedrę Gastroenterologii i Hepatologii Akademii Medycznej we Wrocławiu.

Przeczytaj także


Celiaklia - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Celiakia to najpoważniejsza nietolerancja pokarmowa - określa się ją też jako chorobę trzewną. Choroba ta nie jest alergią, z której można się wyleczyć - jest bowiem wywoływana specyficzną odpowiedzią autoimmunologiczną na produkty zawierające gluten. czytaj dalej »


Osteoporoza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Osteoporoza to choroba układu kostno-szkieletowego, której wynikiem jest obniżenie masy kostnej i zaburzenie jej mikroarchitektury, co prowadzi do zwiększenia łamliwości kości i do ryzyka złamań. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy