Strona głównaChorobyChoroby dziąseł mają związek z otyłością

Choroby dziąseł mają związek z otyłością

Odkryto, że istnieje związek między otyłością i chorobami dziąseł.
Choroby dziąseł mają związek z otyłością [fot. Aleš Kartal from Pixabay]
Relacja pomiędzy otyłością i nie jest tak prosty, jak przyczyna i skutek, coś te dolegliwości jednak łączy - jest to .

Analizując liczne badania, naukowcy odkryli, że zwiększony wskaźnik masy ciała, i procent tkanki tłuszczowej są związane z wyższym ryzykiem rozwoju chorób dziąseł, w tym zapalenia przyzębia.

Według ekspertów, zmiany w chemii organizmu wpływają na metabolizm, który z kolei powoduje stan zapalny - występujący w obu .
Choroby przyzębia występują u pacjentów bardziej podatnych na stany zapalne, a oni są również bardziej skłonni do zachorowania na otyłość - mówi prof. Andres Pinto z Case Western Reserve University - Lekarze zajmujący się higieną jamy ustnej muszą być świadomi złożoności problemu otyłości, by móc wyjaśniać swoim pacjentom, jak ważna jest odpowiednia masa ciała i utrzymanie dobrej higieny jamy ustnej - dodaje prof. Pinto.
Potrzebne są dalsze badania nad związkiem między chorobami dziąseł a , bo w tym momencie jest za mało informacji, by móc zalecać konkretne powiązane leczenie tych obydwu dolegliwości. - W każdym razie, z klinicznego punktu widzenia jest taka myśl, że jeśli leczy się jeden z problemów, może to wpłynąć na inne. Być może, jeśli skutecznie wyleczy się otyłość, wpłynie to na osłabienie chorób przyzębia.

Na podstawie: New study explores the link between obesity and gum disease

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 14:57:40, 27-12-2020 aurelia66

    Nie tylko dziąsła, ale i szereg innych chorób w róznych układach to efekt otyłści. Czesto osoby z problemem nadwagi nie zdaja sobie sprawy na co są zagrożone. A teraz w dobie pandemii ich organizm jest jeszcze bardziej narażony na infekcje niz u osób bez tego problemu. Dlatego nie powinno sie lekceważyc problemu tylko podjąć działanie póki czas. W Polsce mamy juz od tego specjalistów. W szpitalu medicover bariatrzy zajmują sie specjalistycznym leczeniem pacjentów z problemem otyłości róznymi metodami bardziej lub mniej zachowawczymi, co zwiazane jest ze stanem konkretnego pacjenta
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy