Strona głównaChorobyChoroby dziąseł sprzyjają nadciśnieniu

Choroby dziąseł sprzyjają nadciśnieniu

Osoby z zapaleniem przyzębia, ciężką infekcją dziąseł, mogą być znacznie bardziej narażone na podwyższone ciśnienie krwi niż ludzie bez tej choroby.
Choroby dziąseł sprzyjają nadciśnieniu [Fot. Dirk - Fotolia.com]
Zapalenie przyzębia to infekcja tkanek dziąseł, która może prowadzić do postępującego stanu zapalnego i w konsekwencji utraty zębów. Zapobieganie i leczenie paradontozy jest konieczne dla zmniejszenia poziomu ogólnoustrojowych markerów zapalenia, a także poprawy funkcji śródbłonka (błony wyściełającej wnętrze serca i naczynia krwionośne).

- Pacjenci z często mają podwyższone ciśnienie krwi, zwłaszcza rozwija się u nich stan zapalny lub krwawienie z dziąseł. z kolei zazwyczaj przebiega bezobjawowo i wiele osób może nie zdawać sobie sprawy, że dotyczy ich ono, a więc także dotyczy ich zwiększone ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych. Naszym celem było zbadanie związku między rozwiniętą formą zapalenia przyzębia a nadciśnieniem u osób zdrowych - mówi Eva Muñoz Aguilera z University College London.

U kilkuset uczestników oceniono poziom zaawansowania choroby dziąseł, w tym ilość płytki nazębnej, krwawienie z dziąseł i głębokość zakażonych kieszonek dziąsłowych. Kilkakrotnie mierzono ciśnienie krwi, a także pobrano krew, by ocenić poziom białych krwinek i ultraczułego białka C-reaktywnego (hsCRP), ponieważ są to markery stanu zapalnego w organizmie. Co więcej, pod uwagę wzięto też inne czynniki mogące wpływać na nadciśnienie, takie jak: historia chorób układu krążenia w rodzinie, wiek, wskaźnik masy ciała, płeć, pochodzenie etniczne, palenie papierosów oraz poziom aktywności fizycznej.

Naukowcy odkryli, że rozwój choroby dziąseł wiązał się z wyższym prawdopodobieństwem wystąpienia nadciśnienia, niezależnie od typowych czynników . Pacjenci z zapaleniem przyzębia czy inną podobną dolegliwością dwukrotnie częściej mieli wysokie wartości skurczowego ciśnienia krwi, tj. powyżej 140 mm Hg, w porównaniu z osobami o zdrowych dziąsłach (odpowiednio 14 i 7 proc.).

To nie wszystko. Odkryto też, że aktywne zapalenie dziąseł wiązało się z wyższym skurczowym ciśnieniem krwi. Ponadto uczestnicy z zapaleniem przyzębia odznaczali się podwyższonym poziomem glukozy, (tzw. „złego" cholesterolu), hsCRP i białych krwinek oraz niższym poziomem (tzw. „dobrego" cholesterolu) w porównaniu z grupą kontrolną.

- Bakterie przyzębia powodują uszkodzenia dziąseł, a także wyzwalają reakcje zapalne, które mogą wpływać na rozwój chorób ogólnoustrojowych, w tym nadciśnienie - mówi dr Francesco D'Aiuto. Współautor badań. - Oznacza to, że związek między chorobą dziąseł a podwyższonym ciśnieniem krwi występuje na długo przed diagnozą nadciśnienia u pacjenta - daje dr D'Aiuto. Według autorów zaangażowanie stomatologów w przesiewowe badania nadciśnienia pomogłoby szybciej rozpoznać zagrożenie dla układu sercowo-naczyniowego.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy