Strona głównaChorobyChoroby przyzębia grożą zawałem lub udarem

Choroby przyzębia grożą zawałem lub udarem

Osoby ze stanami zapalnymi przyzębia są bardziej narażone na wystąpienie poważnych incydentów sercowo-naczyniowych, ostrzegają specjaliści z Forsyth Institute i Harvard University.
Choroby przyzębia grożą zawałem lub udarem  [fot. Darko Stojanovic from Pixabay]
Stan zapalny związany z aktywną jest czynnikiem wskazującym zapalenie tętnic, które może powodować , i inne niebezpieczne objawy chorób sercowo-naczyniowych.

Stan zapalny w tętnicach i dziąsłach oceniono na podstawie skanów pozytonowej tomografii emisyjnej i tomografii komputerowej. Jak się okazało, w ciągu kilku lat od tych badań, wystąpienie zdarzeń sercowo-naczyniowych było istotnie wyższe w przypadku obecności stanu zapalnego przyzębia. Te choroby dziąseł same w sobie stanowiły zagrożenie, uwzględniono bowiem również inne czynniki ryzyka, takie jak palenie papierosów, nadciśnienie, otyłość i cukrzyca.

Co istotne, pacjenci bez aktywnego , mieli niższe ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, nawet jeśli wcześniej zmagali się z chorobą przyzębia.

Skąd odkryty związek? Być może miejscowe zapalenie przyzębia aktywuje i mobilizuje komórki przekazujące sygnały przez szpik kostny, co wyzwala zapalenie tętnic, prowadząc do zdarzeń sercowych.

Jeśli jesteś w dojrzałym wieku lub już cierpisz na , ignorowanie problemów z przyzębiem może być w niebezpieczne i może zwiększyć ryzyko zawału serca - ostrzega - powiedział dr Thomas Van Dyke, współautor badań.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy