Strona głównaChorobyChoroby psychiczne niszczą zdrowie fizyczne

Choroby psychiczne niszczą zdrowie fizyczne

Od dawna wiadomo, że poważne kłopoty ze zdrowiem fizycznym nie tylko zabierają radość życia, ale tak silnie wpływają na stan emocjonalny, że mogą prowadzić do zaburzeń i chorób psychicznych. Sprawa ma się jednak także odwrotnie - okazuje się, że problemy psychiczne sprzyjają kłopotom ze zdrowiem fizycznym.
Choroby psychiczne niszczą zdrowie fizyczne [© Benjamin Haas - Fotolia.com] Jak ustalili uczeni z Bazylei, u ludzi młodych nierzadko towarzyszyło i choroby układu pokarmowego. Co więcej, odczuwanie lęku zwiększało ryzyko wystąpienia chorób skóry.

W badaniach wzięło udział niemal 6,5 tys. młodych osób, u których nie tylko na bieżąco monitorowano zdrowie, ale i przeanalizowano ich dokumentację medyczną. Ustalono, że niektóre choroby fizyczne występują częściej u osób, które wcześniej zmagały się z określonymi zaburzeniami psychicznymi. Podobnie, pewne występują z większą częstotliwością przy określonych kłopotach fizycznych.

Depresji nierzadko towarzyszą zapalenie stawów i choroby układu pokarmowego, a wiąże się z chorobami skóry. Co ciekawe, odkryto też, że chorobliwy lęk częściej dotyczył pacjentów, którzy wcześniej zmagali się z chorobami serca. Wykryto również ścisły związek między padaczką i późniejszym rozwojem zaburzeń odżywiania się. Jak wskazują autorzy badań, powiązanie i zaburzeń jedzenia odkryto po raz pierwszy, i wnioskują, że leczenie padaczki może być efektywne w ramach profilaktyki .

Prawdopodobnie, mówią autorzy badań, istnieje związek przyczynowy pomiędzy zaburzeniami psychicznymi i chorobami fizycznymi, więc być może leczenie zaburzeń psychiatrycznych i fizycznych powinno być ściśle połączone.

Badania przedstawiono w czasopiśmie PLoS ONE.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy