Strona głównaChorobyChoroby serca częściej rozwijają się u kobiet z rakiem piersi

Choroby serca częściej rozwijają się u kobiet z rakiem piersi

Kobiety po menopauzie, które chorują na raka piersi, są też znacznie bardziej zagrożone chorobami układu krążenia. To niebezpieczeństwo pozostaje wysokie także po zakończeniu terapii onkologicznej.
Choroby serca częściej rozwijają się u kobiet z rakiem piersi [© Esin Deniz - Fotolia.com]
Rozwój medycyny sprawił, że coraz wcześniej diagnozuje się i wzrastają wskaźniki jego przeżywalności. Terapie nie pozostają jednak bez wpływu na organizm pacjentek. Jak pokazują nowe brazylijskie badania, kobiety po z rakiem piersi są bardziej narażone na rozwój .
Choroby sercowo-naczyniowe to główna przyczyna śmierci u na całym świecie, są też najczęstszym powodem zgonów w grupie kobiet po menopauzie, a pacjentki w tym wieku poddane terapiom z powodu nowotworu piersi są jeszcze bardziej narażone na rozwój chorób serca niż panie wolne od tego raka.
Jak odkryto, wyższe prawdopodobieństwo problemów sercowo-naczyniowych odnotowano w ciągu ponad 5 lat od radioterapii, jednak podwyższone ryzyko utrzymywało się do 30 lat od tego leczenia.
Brazylijscy uczeni odkryli, że u kobiet po menopauzie, które przeżyły raka piersi, częściej występowały: zespół metaboliczny, cukrzyca, , hipertriglicerydemia i , wszystkie te czynniki zaś odpowiadają za wyższe ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.
Jak wyjaśniają eksperci z NAMS, choroby serca częściej występują u kobiet leczonych na raka piersi ze względu na toksyczność chemioterapii, i stosowania inhibitorów aromatazy, które obniżają poziom estrogenu. Jednocześnie dodają, że prowadzenie zdrowego stylu życia stylu zmniejszy zarówno ryzyko nawrotu raka piersi, jak i prawdopodobieństwo rozwoju chorób serca. Wskazują, że pacjentki z rakiem piersi i panie, u których został on wyleczony, powinny pozostawać pod opieką kardiologa.
Na temat badań można przeczytać w magazynie Menopause, wydawanym przez The North American Menopause Society (NAMS):

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy