Strona głównaChorobyCukrzyca - czasem wystarczy schudnąć, by objawy ustąpiły

Cukrzyca - czasem wystarczy schudnąć, by objawy ustąpiły

Osoby mające nadwagę i cierpiące na cukrzycę mogą liczyć na istotne zmniejszenie objawów lub nawet pozbycie się choroby.
Cukrzyca - czasem wystarczy schudnąć, by objawy ustąpiły
W przypadku pacjentów, u których relatywnie niedawno (tj. w ciągu kilku ostatnich lat) zdiagnozowano , a którzy stracili około 10 proc. wagi, choroba może zupełnie ustąpić.

Cukrzycę typu 2 diagnozuje się, gdy w wyniku niekorzystnych zmian metabolicznych organizm nie jest w stanie wytwarzać odpowiedniej ilości hormonu , który jest niezbędnydo obniżenia poziomu we krwi i jej przeniesienia do wnętrza komórek. Utrzymujący się dłużej nadmierny poziom glukozy w krwioobiegu zaś prowadzi do uszkodzeń ważnych narządów i zaburza wiele procesów zachodzących w ciele.

Leczenie cukrzycy polega na podawaniu określonych medykamentów oraz prowadzeniu zdrowego stylu życia obemującego zbilansowaną dietę oraz odpowiednią ilość regularnej . Jak się jednak okazuje, znacząca utrata na wadze w dostatecznie krótkim czasie po rozwoju choroby może znacząco osłabić jej objawy lub wręcz je wyeliminować.

Już wcześniej odkryto, że bardzo stosowana przez osiem tygodni dieta niskokaloryczna powoduje osłabienie lub remisję objawów cukrzycy. W nowym badaniu sprawdzono, jak zmniejszenie wagi w znacznie dłuższej perspektywie wpływa na diabetyków.

W testach uczonych z University of Cambridge wzięło udział prawie dziewięćset osób w wieku 40-69 lat. Stan zdrowia badanych monitorowano przez pięć lat. Jak odkryto, u osób ze zdiagnozowaną w tym czasie cukrzycą, które straciły 10 proc. wagi początkowej, dwukrotnie częściej następowała remisja choroby w porównaniu do pacjentów, których masa ciała nie uległa zmianie.

Według autorów wcześniej pokazano, że drastyczne obniżenie kaloryczności posiłków ma leczniczy wpływ na diabetyków. Takie postępowanie wymagało jednak dużych poświeceń od pacjentów. Teraz ustalono, że dostatecznie szybkie, ale nie drakońskie, odchudzanie po usłyszeniu diagnozy również daje bardzo silne pozytywne efekty.

Badania opisano w magazynie Diabetic Medicine:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy