Strona głównaChorobyCytrusy uchronią kobiety przed udarem

Cytrusy uchronią kobiety przed udarem

Sięgaj po cytrusy. Kobiety, które regularnie jedzą pomarańcze, grejpfruty i inne owoce tego rodzaju, mogą liczyć na wyższą ochronę przed udarem mózgu.
Cytrusy uchronią kobiety przed udarem [© al62 - Fotolia.com] Uczeni z Norwich Medical School - University of East Anglia (USA) przeanalizowali dietę około 70 tysięcy kobiet szczególnie uwzględniając zawartość w niej .

Okazało się, że panie, które najczęściej serwowały sobie cytrusy, miały niższe ryzyko wystąpienia udaru mózgu i to nawet o 19 procent. Autorzy sądzą, że niższe prawdopodobieństwo udarów wynika z dużej zawartości flawonoidów w owocach cytrusowych, antyoksydatnów, które mają wpływ na zdrowie układu naczyniowego.

Wiadomo, że flawonoidy poprawiają funkcjonowanie naczyń krwionośnych i mają efekt przeciwzapalny, wyjaśniają uczeni. Co więcej, ochrona przed udarem może też wynikać z wysokiej zawartości witaminy C w cytrusach (stanowi ona czynnik osłabienia ryzyka udaru).

Poza cytrusami, , znajdują się m. in. w innych owocach, warzywach, czekoladzie i czerwonym winie.

Eksperci polecają wybieranie świezych owoców zamiast soków (do których często dodawany jest cukier). Poza tym przypominają, że w pewnych przypadkach znaczne ilości owoców cytrusowych mogą zakłócać działanie niektórych leków, przykładowo wzmacniają efekty zażywania blokerów kanałów wapniowych, statyn lub leków przeciwhistaminowych. Mogą też osłabiać działanie przeciwnowotworowych medykamentów, np. tamoksyfenu. Co więcej, grejpfruty nie są polecane pacjentom z .

Niedokrwienny jest spowodowany przerwaniem dopływu krwi do mózgualbo z powodu pęknięcia naczynia krwionośnego, albo zablokowany w wyniku zakrzepów. Powoduje to odcięcie dopływu tlenu i składników odżywczych, co powoduje uszkodzenie tkanki mózgu. Jak szacuje WHO, co roku z powodu chorób sercowo-naczyniowych i udarów umiera 17 milionów ludzi.

Badania opublikowano w magazynie Stroke

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy