Strona głównaChorobyDemencja: u kobiet chorobie sprzyja palenie, u mężczyzn - choroby serca

Demencja: u kobiet chorobie sprzyja palenie, u mężczyzn - choroby serca

Sprawdzono powiązania między paleniem papierosów i chorobami układu krążenia w zakresie funkcji poznawczych. Obydwa te czynniki zaburzają zdolność uczenia się i zapamiętywania. Odkryto, że skutki palenia są bardziej widoczne wśród kobiet, podczas gdy mężczyźni są silniej zagrożeni przez choroby układu krążenia.
Demencja: u kobiet chorobie sprzyja palenie, u mężczyzn - choroby serca [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
Kilkadziesiąt tysięcy osób w wieku 18-85 lat zostało poddanych testowi poznawczemu o nazwie MindCrowd. - Wyniki sugerują, że palenie i choroby układu krążenia wpływają na uczenie się werbalne i pamięć przez całe dorosłe życie, począwszy od 18 roku życia - mówi dr Matt Huentelman, z Translational Genomics Research Institute (TGen). - Palenie wiąże się z osłabieniem funkcji uczenia się i pamięci u kobiet, natomiast problemy z układem sercowo-naczyniowym często oznaczają osłabienie funkcji uczenia się i pamięci u mężczyzn - dodaje dr Huentelman.

Poza chorobą Alzheimera, głównymi przyczynami osłabienia funkcji poznawczych są zaburzenia naczyń funkcji naczyń, które powstają w wyniku udaru i innych urazów naczyniowych mózgu. Powodują one istotne zmiany w , myśleniu i zachowaniu: i choroby sercowo-naczyniowe mogą zaostrzyć te problemy z naczyniami.

Jak przypominają autorzy badań, palenie papierosów jest jedną z głównych przyczyn chorób i zgonów, którym można by zapobiec, a są główną przyczyną poważnych problemów zdrowotnych i zgonów na całym świecie, a także stanowią wskaźnik pogorszenia funkcji poznawczych i dysfunkcji naczyń krwionośnych. Choroby naczyniowe są również związane ze zwiększonym ryzykiem .

- Badanie wskazuje na pewne ważne różnice między płciami związane z osłabieniem funkcji poznawczych. Styl życia ma związek z dietą, ćwiczeniami fizycznymi i paleniem i może mieć odmienne oddziaływanie na mężczyzn i kobiety - wskazuje Brian Tiep, współautor badań. - Badanie to potwierdza znaczenie zachowania zdrowia układu krążenia i rzucenia palenia dla poprawy funkcjonowania mózgu - dodaje dr Tiep.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy