Strona głównaChorobyDepresja sprzyja udarom u seniorów

Depresja sprzyja udarom u seniorów

Osoby starsze, które cierpią na depresję, są bardziej podatne na udar.
Depresja sprzyja udarom u seniorów [© nebari - Fotolia.com] Amerykańscy badacze odkryli, że starsi ludzie z są bardziej narażeni na ryzyko rozwoju udaru mózgu i choroby serca.

W badaniach wzięło udział 7300 osób w starszym wieku, z których jednak na początku testów żadna nie cierpiała na demencję, i nie doświadczyła wcześniej . Zdrowie uczestników badano po dwóch czterech i siedmiu latach od rozpoczęcia testów.

Na poiczątku odnotowano silne objawy depresji u 30 procent kobiet i 15 procent mężczyzn. W kolejnych etapach badań u około 40 procent osób z depresją nastąpiła porawa, a u 40 procent wolnych dotychczas od tej choroby odnotowano rozwój poważnych objawów depresyjnych.

Odkryto, że w dziesięcioletnim okresie silne objawy depresji wiązały się z wyższym prawdopodobieństwem zdarzeń sercowych. Ci, którzy wykazywali znaczące symptomy depresji podczas każdej oceny stanu zdrowia, odznaczali się aż o 75 procent wyższym ryzykiem problemów sercowo-naczyniowych.

Jak szacuje WHO, na depresję choruje około 350 milionów ludzi na świecie. Choroba stanowi jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności.

Eksperci WHO wyjaśniają, że depresja istotnie różni się od zwykłych wahań nastroju i krótkotrwałych reakcji emocjonalnych na wyzwania w życiu codziennym. Szczególnie, gdy jest długotrwała, depresja może stać się poważnym problemem zdrowotnym. Sprawia, że pacjent źle funkcjonować w pracy i w domu. W ciężkich przypadkach depresja może prowadzić do .

Nie są znane stuprocentowo skuteczne metody leczenia depresji, a co więcej mniej niż połowa pacjentów podejmuje leczenie. Bariery skutecznej opieki obejmują: brak środków, brak wykwalifikowanych pracowników służby zdrowia i piętno społeczne związane z zaburzeniami psychicznymi. Inną przeszkodą w skutecznej opieki jest nieadekwatna diagnoza.

Co roku 15 milionów ludzi na świecie doświadcza udaru. Według Światowej Organizacji Zdrowia udar mózgu jest drugą najczęstszą przyczyną śmierci osób w wieku powyżej 60 lat i piątą najczęstszą przyczyną u osób w wieku 15 - 59 lat. Każdego roku prawie sześć milionów ludzi na świecie umiera w wyniku udaru mózgu.

Wyniki badań opublikowano w magazynie American Geriatrics Society.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy