Strona głównaChorobyDepresja zwiększa odczuwanie bólu fizycznego

Depresja zwiększa odczuwanie bólu fizycznego

Człowiek stanowi jedność psychofizyczną i dlatego depresja to nie tylko zaburzenia związane z naszą psyche, ale i problemy natury fizycznej. Okazje się, że „choroba duszy" wpływa też na dyskomfort ciała.
Depresja zwiększa odczuwanie bólu fizycznego  [Fot. picture-waterfall - Fotolia.com]
Uczeni z Uniwersytetu Kalifornijskiego odkryli, że mózgi osób z inaczej reagują na . To dlatego jednym z objawów tej choroby może być odczuwanie przewlekłych dolegliwości bólowych.

Amerykańscy psycholodzy odkryli, że w przypadkach ciężkiej depresji odkryto silniejszą aktywność tych regionów mózgu, które są związane z emocje towarzyszące odczuciom bólowym.

W badaniach wzięli udział pacjenci z depresją oraz osoby wolne od tej choroby. Uczestników poddano zapowiedzianym bodźcom wywołującym ból i jeszcze przed ich zastosowaniem u osób w depresji odnotowano większą aktywność w takich obszarach mózgu, jak ciało migdałowate i wyspa, które to stanowią źródło .

Ponadto zauważono, że jeszcze w kilka sekund po ustaniu bodźców bólowych we wspomnianych obszarach ciągle miała miejsce zwiększona aktywność. Jednocześnie sieci mózgu normalnie uczestniczące w łagodzeniu skutków bólu były aktywowane z opóźnieniem i z mniejszą intensywnością.

Jak wyjaśniają autorzy, to kolejne badania, które potwierdzają związek pomiędzy depresją i bólem. Szacuje się, że ponad trzy czwarte pacjentów chorujących na depresję zmaga się z przewlekłymi dolegliwościami bólowymi. Teraz ustalono, jaka może być tego przyczyna - uczeni mają nadzieję, że dzięki ich odkryciom łatwiej będzie leczyć połączone problemy psycho-fizyczne.

Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia, depresja jest zaburzeniem psychicznym, charakteryzującym się nieustępującym smutkiem i utratą zainteresowania czynnościami, które zwykle sprawiały przyjemność, w połączeniu z niezdolnością do wykonywania codziennych czynności przez co najmniej dwa tygodnie. Poza wspomnianymi, do głównych objawów depresji należą: utrata energii, zmiany w zakresie odczuwania , problemy ze snem, niepokój, poczucie bezwartościowości, wysokie poczucie winy, myśli o samookaleczeniu lub samobójstwie. Na całym świecie na depresję choruje około 300 tysięcy ludzi.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć