Strona głównaChorobyDiagnoza choroby Parkinsona możliwa dzięki... badaniu oczu

Diagnoza choroby Parkinsona możliwa dzięki... badaniu oczu

Odkryto nowy, prosty sposób rozpoznania choroby Parkinsona - wystarczy do tego badanie oczu.
Diagnoza choroby Parkinsona możliwa dzięki... badaniu oczu [© Minerva Studio - Fotolia.com] Brytyjscy uczeni odkryli, że badanie oczu pozwala na diagnozę Parkinsona we wczesnej fazie -jeszcze przed wystąpieniem zmian w mózgu. Modyfikacje w siatkówce oka wystarczają do określenia stanu rozwoju choroby.

Obecnie nie istnieje badanie mózgu czy krwi, które pozwalałoby na jasne rozpoznanie . Nowy sposób oceny rozwoju choroby jest nieinwazyjny i daje możliwość rozpoczęcia terapii na bardzo wczesnym etapie.

Pracownicy University College London przeprowadzili testy na szczurach i odkryli, że zmiany w tyle oka zwierząt wskazywały na chorobę Parkinsona. Dokładnie - chodziło o modyfikacje w komórkach zwojowych oraz grubości siatkówki.

Choroba Parkinsona oznacza, że określone obszary mózgu stopniowo ulegają uszkodzeniu w ciągu kolejnych lat. Trzy główne objawy choroby Parkinsona to: mimowolne drżenie poszczególnych części ciała, spowolnienie ruchowe i sztywność oraz brak elastyczności mięśni.

Poza tymi symptomami pacjenci mogą doświadczać: i lęku, zaburzeń równowagi, utraty zdolności , i kłopotów z .
Jak wynika z danych Parkinson's UK, choroba dotyka 1 na 500 osób i jest drugą co do częstości występowania . Dolegliwość wymaga długotrwałego leczenia, które umożliwia pacjentom zachowanie umiejętności dbania o siebie i wykonywania codziennych obowiązków.

Obecnie choroba Parkinsona jest diagnozowana na podstawie objawów, które pojawiają się już po uszkodzeniu komórek mózgowych. Teraz jest szansa na to, że oczy, a dokładniej siatkówka, pozwoli na rozpoznanie w bardzo wczesnym stadium.

Ustalenia opisano w Acta Neuropathologica Communications

Przeczytaj także


Choroba Parkinsona - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Parkinsona należy do najpoważniejszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. To również jedna z najczęściej występujących i najdawniej odkrytych chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego - wspomina się o niej już w indyjskim traktacie Aryuweda. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy