Strona głównaChorobyDieta pełna tłuszczu i cukru wywołuje stany zapalne skóry

Dieta pełna tłuszczu i cukru wywołuje stany zapalne skóry

Tzw. dieta zachodnia, czyli sposób odżywiania się bogaty w tłuszcz i cukier, może prowadzić do zapalnych chorób skóry, takich jak łuszczyca, ostrzegają uczeni z University of California - Davis Health.
Dieta pełna tłuszczu i cukru wywołuje stany zapalne skóry [fot. hectordarismendi from Pixabay]
Według dermatologów, to raczej składniki diety, a nie sama otyłość, mogą mieć związek z rozwojem stanów zapalnych skóry i rozwoju . Łuszczyca to przewlekła choroba, która powoduje, że skóra się złuszcza i tworzą się na niej swędzące, a czasem bolące czerwone plamy.

Wcześniejsze badania wykazały, że otyłość to czynnik ryzyka rozwoju lub pogorszenia łuszczycy. Tzw. dieta zachodnia, czyli odżywianie się bogate w tłuszcze nasycone i sacharozę, a ubogie w błonnik, ma związek z częstszym występowaniem otyłości.

„W naszym badaniu odkryliśmy, że krótkotrwałe stosowanie diety zachodniej może wywołać łuszczycę jeszcze przed przyrostem masy ciała" - mówi prof. Sam T. Hwang, autor badań.

Testy przeprowadzono na myszach. Jak się okazało, dieta zawierająca zarówno dużo tłuszczu, jak i skutkowała zapaleniem skóry. W ciągu zaledwie czterech tygodni u gryzoni na znacznie zwiększył się obrzęk ucha i zapalenie skóry w porównaniu ze zwierzętami karmionymi dietą ‘kontrolną' i dietą wysokotłuszczową.

Uczeni wyjaśniają, że kwasy żółciowe produkowane w wątrobie z cholesterolu i metabolizowane w jelicie przez mikroflorę jelitową odgrywają istotną rolę we wchłanianiu tłuszczu z pożywienia i utrzymaniu równowagi we krwi. Zaburzennia ich ilości z powodu niewłaściwej diety przekłada się na problemy z odpornością skóry.

Wyniki badań są dostępne w Journal of Investigative Dermatology.

Na podstawie: Western diet rich in fat and sugar linked to skin inflammation

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy