Strona głównaChorobyDlaczego zanieczyszczenie powietrza wywołuje choroby układu krążenia

Dlaczego zanieczyszczenie powietrza wywołuje choroby układu krążenia

Drobne cząsteczki zanieczyszczeń powietrza mogą mieć szereg skutków dla zdrowia, a ekspozycja na ich wysokie stężenia jest czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia. Nowe badania prowadzone przez medyków z Massachusetts General Hospital (MGH) pokazują, że cząstki te są szkodliwe dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego - aktywują produkcję komórek zapalnych w szpiku kostnym, co prowadzi do zapalenia tętnic.
Dlaczego zanieczyszczenie powietrza wywołuje choroby układu krążenia
W badaniu wzięło udział ponad pół tysiąca ludzi bez chorób układu krążenia i nowotworu, którzy zostali poddani badaniom obrazowym z różnych powodów medycznych. Naukowcy oszacowali też roczne średnie poziomy cząstek stałych w miejscach zamieszkania uczestników.

W ciągu czterech lat monitorowania zdrowia część uczestników doświadczyła poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych, takich jak i , przy czym najwyższe ryzyko zaobserwowano u osób mieszkających w miejscach o wyższym poziomie drobnych cząstek zanieczyszczeń. Ryzyko było podwyższone nawet po uwzględnieniu innych czynników ryzyka sercowo-naczyniowego.

Badania pozwoliły na ocenę stanu narządów wewnętrznych oraz tkanek i pokazały, że uczestnicy ci mieli również wyższą aktywność szpiku kostnego, co wskazuje na zwiększoną produkcję komórek zapalnych (proces zwany leukopoezą) i podwyższone zapalenie tętnic. Okazało się, że leukopoeza następowała w odpowiedzi na ekspozycję na i była wyzwalaczem zapalenia tętnic.

Według autorów leczenie nasilonego stanu zapalnego po ekspozycji na drobne cząstki stałe mogą przynosić korzyści pacjentom, którzy nie są w stanie uniknąć zanieczyszczenia powietrza. - Co istotne, większość badanej populacji mieszkała na terenach o zanieczyszczeniu powietrza znacznie poniżej szkodliwych dla zdrowia progów ustalonych przez Światową Organizację Zdrowia, co sugeruje, że żaden poziom zanieczyszczenia może być uznany za bezpieczny - mówi dr Shady Abohashem, autor badań.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy