Strona głównaChorobyDługotrwały stres zwiększa ryzyko zawału

Długotrwały stres zwiększa ryzyko zawału

Naucz się relaksować. Długotrwały stres jest naprawdę niebezpieczny dla zdrowia i życia. Przedłużające się odczuwanie stresu zwiększa ryzyko zawału.
Długotrwały stres zwiększa ryzyko zawału
- Poziom kortyzolu, hormonu , był znacząco różny u osób, które przeszły i u osób zdrowych. Sugeruje to, że poziom tego hormonu we włosach może być nowym markerem ryzyka zawału serca. Trzeba poważnie traktować stres - mówi profesor Tomas Faresjö z Uniwersytetu w Linköping w Szwecji.

Stres to naturalna część życia, choć wciąż wiele nie wiadomo jeszcze o jego skutkach dla naszego organizmu. Jasne jest, że nagły stres emocjonalny lub fizyczny może wywołać zawał serca. Ale co przedłużającym się stanem tego rodzaju? Trudno jest to zmierzyć. Nowe podejście obejmuje mierzenie poziomu kortyzolu, hormonu stresu we włosach, co pozwala na ocenę jego ilości także w przeszłości - trochę jak w przypadku słojów drzewa, które umożliwiają obliczenie wieku rośliny.
Jeśli zapytasz kogoś, kto przeszedł zawał serca, czy był zestresowany przed atakiem serca, wielu odpowie twierdząco. Jednak odpowiedź ta może wynikać też z samego zdarzenia. Unikamy tego problemu, ponieważ używamy biologicznego markera, za pomocą którego możemy dokonywać retrospektywnych pomiarów i obiektywnie pokazywać poziom stresu w miesiącach poprzedzających zawał serca - mówi Tomas Faresjö.
Od kilku tysięcy osób, z których część przyjęto do szpitala z powodu zawału serca, pobrano próbki włosów o długości od 1 do 3 centymetrów, odpowiadające 1-3 miesiącom wzrostu włosów. Okazało się, że u tych, którzy przeszli atak serca, istotny wyższy był poziom kortyzolu w ciągu kilku tygodni poprzedzających zdarzenie. Pod uwagę wzięto też inne czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego, takich jak , nadmierny poziom lipidów we krwi, palenie papierosów, zawały serca w rodzinie i . Jednak wysoki poziom kortyzolu sam w sobie pozostawał silnym czynnikiem ryzyka zawału.

Zawał uszkadza mięsień sercowy spowodowany brakiem dopływu tlenu do części serca. Zwykle dochodzi o utworzenia się skrzepu, który blokuje przepływ krwi przez tętnice wieńcowe, dostarczające utlenioną krew do serca. Główną przyczyną większości zawałów jest (stwardnienie tętnic). Lekarze badają zatem czy i w jaki sposób, długotrwały stres i miażdżyca są powiązane.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć