Strona głównaChorobyEgzema może wskazywać na wyższe ryzyko chorób serca

Egzema może wskazywać na wyższe ryzyko chorób serca

Statystycznie około jedna na dziesięć osób cierpi na egzemę, przewlekły stan zapalny, który skutkuje przesuszeniem i swędzeniem skóry. Osoby z cięższymi postaciami tej choroby mogą zmagać się z łuszczącą się wysypką i pękaniem skóry. Pacjenci ci mogą być również bardziej narażeni na zawał serca i udar mózgu, wynika z badań.
Egzema może wskazywać na wyższe ryzyko chorób serca [Egzema, © Voyagerix - Fotolia.com]
W badaniach wzięto pod uwagę dane dotyczące ponad 385 tysięcy ludzi z egzemą, którzy mieli łagodną, umiarkowaną lub ciężką formę choroby. Przeanalizowano też dane osób z grupy kontrolnej, które nie miały kłopotów ze skórą.

Po pięcioletnim okresie monitorowania zdrowia uczestników odkryto, że u osób z ciężką formą ryzyko zawału serca, migotania przedsionków i śmierci z powodu chorób serca było o 40 do 50 proc. zwiększone względem pozostałych uczestników. Co więcej, pacjenci ci odznaczali się o 20 proc. wyższym zagrożeniem . Zagrożenie pozostało podwyższone także, gdy wzięto pod uwage inne czynniki, które mogą mieć znaczenie dla prawdopodobieństwa i zdarzeń sercowo-naczyniowych, takie jak waga, palenie papierosów i poziom spożycia alkoholu.

Według autorów badań osoby z intensywną egzemą powinny być badane pod kątem czynników ryzyka chorób serca, w tym nadciśnienia i podwyższonego poziomu cholesterolu.

Choroby serca pozostają główną przyczyną śmierci na całym świecie: zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization) odpowiadają za jedną trzecią wszystkich zgonów.

Wyniki badań są dostępne w magazynie BMJ.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

  • 16:51:22, 22-06-2021 mario1234

    W ubiegłym roku miałam coś takiego .Przez ponad 2 miesiące na dłoniach ,przedramionach,częściowo na szyi i dekolcie miałam czerwone,swędzące plamy.Smarowałam różnymi specyfikami z maściami sterydowymi włącznie.Nic nie pomagało,skóra swędziała,pękała,robiły się strupki,jakaś masakra.W końcu natrafiłam na cudowną maść konopną z olejem konopnym 24% Retter . niezwłocznie zakupiłam .... na tej stronce konopiafarmacja.pl )) za 36,90 zł bardzo tania i skuteczna !Cud-po kilku dniach nie było śladu po paskudztwie.
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy