Strona głównaChorobyFale mózgowe a choroba Alzheimera

Fale mózgowe a choroba Alzheimera

Osłabione sygnały elektryczne w mózgu mogą być wczesnym znakiem ostrzegawczym przed chorobami neurodegeneracyjnymi związanymi z wiekiem, takimi jak choroba Alzheimera.
Fale mózgowe a choroba Alzheimera [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
- Ponieważ narzędzia do wczesnego wykrywania choroby Alzheimera są ograniczone, istnieje potrzeba opracowania wiarygodnego, nieinwazyjnego testu, który umożliwi wczesną diagnozę - mówi Murty Dinavahi z Centrum Neuronauki w Indiach.

Wcześniej w badaniach na myszach ze stanem podobnym do choroby Alzheimera odkryto, że osłabione fale mózgowe gamma mogą być wczesnym objawem choroby. Teraz zaproszono do testów 250 seniorów. Porównano aktywność fal gamma u 12 osób z łagodnymi zaburzeniami funkcji poznawczych i pięciu osób z ze zdrowymi rówieśnikami.

Zastosowano elektroencefalografię do pomiaru aktywności elektrycznej mózgów uczestników. Na ekranie urządzenia obserwowano zmiany wywoływane przez oscylacje gamma w części mózgu, która przetwarza informacje wizualne. Monitorowano też ruchy oczu uczestników.

Jak się okazało, ludzie, u których zdiagnozowano łagodne lub chorobę Alzheimera, mieli słabsze fale gamma w mózgu niż osoby zdrowe w tym samym wieku.

- Zaobserwowaliśmy zmniejszenie siły fal gamma we wczesnych stadiach osłabienia funkcji poznawczych. Zmiany tych sygnałów elektrycznych mogą stanowić wczesny znak ostrzegawczy choroby - wyjaśnia Murty. Dodaje, że wczesna diagnoza jest istotna, ponieważ może pomóc w przygotowaniu planów i wcześniejszym rozpoczęciu leczenia.

Jak dodają autorzy, ich metoda to tani i nieinwazyjny sposób wykrywania wczesnych objawów choroby Alzheimera. Może być przydatna dla lekarzy i naukowców badających wczesne zmiany zachodzące w mózgu podczas chorób neurodegeneracyjnych związanych z wiekiem.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy